Gen. Dempsey odznaczony polskim Krzyżem Komandorskim

Gen. Dempsey odznaczony polskim Krzyżem Komandorskim
(fot. Duke University - The Fuqua School of Business / youtube.com)
Inga Czerny / PAP / pk

Gen. Martin Dempsey, były przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, odebrał w środę w Waszyngtonie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznany mu za wzmacnianie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

Jak powiedział ambasador Ryszard Schnepf, który w imieniu prezydenta RP odznaczył gen. Dempseya, order jest wyrazem wdzięczności "za wzmacnianie polskiego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa naszego regionu".

DEON.PL POLECA

Gen. Dempsey do ubiegłego roku był najwyższym rangą oficerem w siłach zbrojnych USA, pełniąc funkcję przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, i w tej roli był bardzo zaangażowany w wypracowywanie amerykańskiej odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie, w tym wzmacnianie wojskowej obecności USA i NATO na wschodniej flance Sojuszu.

- Wszyscy muszą rozumieć, gdzie są granice NATO, i dla wszystkich musi być jasne, że wypełnimy nasze zobowiązania wynikające z art. 5 o wzajemnej obronie państw NATO - powiedział generał, odbierając odznaczenie.

W rozmowie z PAP gen. Dempsey pochwalił niedawną decyzję administracji USA, by mimo osłabienia agresji na wschodzie Ukrainy zwiększyć w przyszłym roku aż czterokrotnie w stosunku do roku poprzedniego, do 3,4 mld USD, wydatki USA na wojskowe wzmacnianie Europy w ramach tzw. European Reassurance Initiative (ERI).

- Jako NATO chcemy odstraszać Rosję, a to oznacza, że musimy mieć wiarygodną obecność, logistykę i polityczną wolę. A te pieniądze sprawią, że będziemy mogli dostarczyć materiał, który uczyni nas bardziej wiarygodnym sojuszem. Będzie to też demonstracja woli politycznej, że jesteśmy poważni w tym, co robimy - powiedział Dempsey.

Wyraził nadzieję, że na lipcowym szczycie NATO w Warszawie Sojusz zobowiąże się do dalszego zwiększenia obecności wojskowej na wschodniej flance. Jego zdaniem powinno to oznaczać "więcej szkoleń, więcej ćwiczeń i więcej wydatków na obronę(...), ale - mówił - nie myślę, by konieczna była stała obecność", np. w formie baz, o jakie występuje Polska.

- Świat, w jakim żyjemy - patrząc na to z perspektywy USA - stawia przed nami wyzwania na Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie, w Europie i na Południu. Musimy być wystarczająco mądrzy, by zajmować się wszystkimi tymi wyzwaniami jednocześnie i robić to dynamicznie. Czyli przesuwać nasze zdolności (wojskowe), by wzbudzać wątpliwości u naszych potencjalnych przeciwników. Natomiast za każdym razem, kiedy coś umieszczamy w jakimś miejscu i zostawiamy to tam na stałe, eliminujemy wątpliwości u potencjalnych wrogów - powiedział rozmówca PAP.

Podkreślił też, że NATO musi na szczycie zajmować się zarówno wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa na wschodzie Europy, wynikającymi z rosyjskiej agresji, jak i podjąć decyzje związane niestabilnością na Bliskim Wschodzie. - Nie możemy wybierać. Niektóre kraje wciąż myślą, że możemy wybrać tylko jedno zagrożenie, niektóre koncentrują się tylko na Wschodzie, niektóre tylko na Południu. Ale my jesteśmy sojuszem 28 państw i stać nas, by robić więcej niż jedną rzecz w tym samym czasie. To absolutnie niezbędne - zaznaczył amerykański generał.

Ocenił też, że Polska jest "wspaniałym partnerem" nie tylko dlatego, że USA i NATO wzmacniają obecnie wschodnią flankę NATO, ale dlatego, że jest doskonałym miejscem do ćwiczeń. - Polska dostarcza świetnych warunków. Macie dostępne rozległe tereny i mniej ograniczeń w przestrzeni lotniczej, a także wielu bardzo utalentowanych i zdolnych wojskowych, z którymi możemy przeprowadzać solidne manewry - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gen. Dempsey odznaczony polskim Krzyżem Komandorskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.