Gwatemala: erupcja Wulkanu Ognia - sześć osób zginęło, 20 rannych [AKTUALIZACJA]

Gwatemala: erupcja Wulkanu Ognia - sześć osób zginęło, 20 rannych [AKTUALIZACJA]
(fot. PAP/EPA/Esteban Biba)
PAP / ms

Co najmniej sześć osób zginęło, a 20 zostało rannych w wyniku erupcji Wulkanu Ognia, do której doszło w niedzielę - podał Reuters.

Wiele osób uznaje się za zaginione. Pas startowy międzynarodowego lotniska "La Aurora" w stolicy kraju został wyłączony z ruchu.

Jak podało EFE, pas lotniska został zamknięty z powodu opadów materiałów wulkanicznych, które pokryły pas na całej długości i szerokości.

Dyrekcja Generalna ds. Lotnictwa Cywilnego poinformowała na swym oficjalnym koncie na Twitterze, że zamknięcie pasa podyktowane jest troską o zapewnienie bezpieczeństwa.

"Erupcja wulkanu Fuego jest najsilniejszą zarejestrowaną erupcją w ostatnich latach" - podał w oświadczeniu Krajowy Instytut Sejsmologii i Wulkanologii. Wulkan wyrzuca słupy popiołów na wysokość 10.000 metrów.

Goście i pracownicy klubu golfowego "La Reunion" znajdującego się w okolicy kolonialnego miasta Antigua zostali ewakuowani.

Jak informowały wcześniej miejscowe władze, co najmniej 300 osób musiało opuścić tereny gospodarstw znajdujących się w pobliżu wulkanu.

W niedzielę doszło do drugiej w bieżącym roku erupcji liczącego 3763 metry wysokości Volcan de Fuego, czyli Wulkanu Ognia, znajdującego się w odległości ok. 50 km od stolicy Gwatemali.

Według gwatemalskiego Krajowego Instytutu Sejsmologii i Wulkanologii wulkan wytwarza potoki piroklastyczne, czyli gorejące chmury gazów wulkanicznych, popiołów i okruchów skalnych, które opadają wzdłuż zboczy wulkanu.

Kolos wśród środkowoamerykańskich wulkanów, nieprzerwanie aktywny co najmniej od czasów konkwisty, znajduje się w górskim departamencie Quezaltenango.

Niezbyt daleko stąd, na płaskowyżu o tej samej nazwie, na wysokości 2 tys. metrów nad poziomem morza, św. Jan Paweł II celebrował 6 marca 1983 roku mszę świętą dla pół miliona wiernych - w większości gwatemalskich Indian, przybyłych tu na spotkanie z papieżem z całej Gwatemali.

[AKTUALIZACJA]

Co najmniej 25 osób zginęło, 20 zostało rannych, w tym 12 dzieci, a 1,7 mln ucierpiało w związku z erupcją wulkanu. 3100 osób zostało ewakuowanych, a liczba osób zaginionych pozostaje nieznana.

W całym kraju ogłoszono pomarańczowy alarm pogodowy, natomiast w departamentach Escuintla, Chimaltenango i Sacatepequez, gdzie znajduje się Wulkan Ognia, ogłoszono czerwony alarm.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gwatemala: erupcja Wulkanu Ognia - sześć osób zginęło, 20 rannych [AKTUALIZACJA]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.