Izrael po raz 70. świętuje Dzień Niepodległości. Obchody potrwają do soboty wieczorem

Izrael po raz 70. świętuje Dzień Niepodległości. Obchody potrwają do soboty wieczorem
(fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
PAP/ ed

W ramach obchodzonej w czwartek w Izraelu 70. rocznicy proklamowania niepodległości władze zorganizowały pokazy wojskowe, podczas gdy zwykli Izraelczycy gromadzili się na kameralnych spotkaniach przy grillu, na imprezach na plaży i na piknikach.

Właściwe uroczystości rozpoczęły się już w środę wieczorem - podczas zorganizowanej z rozmachem ceremonii na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie wystąpił premier Benjamin Netanjahu oraz zapalono pochodnie, a w wielu miastach odbyły się pokazy fajerwerków i uliczne imprezy.

W czwartek rano samoloty i bojowe śmigłowce izraelskiej armii wykonały lot nad rezydencją prezydenta Reuwena Riwlina, a w ciągu dnia kilkadziesiąt odrzutowców, w tym myśliwców F-16, przeleciało nad około setką miast i miejscowości.

DEON.PL POLECA

70 godzin świętowania

Nad Morzem Śródziemnym u wybrzeży Izraela wojskowi piloci wykonali skomplikowane figury, marynarka wojenna zaprezentowała na paradzie swoją flotę, a spadochroniarze wykonali skoki nad wodą. Po raz pierwszy w tradycyjnym pokazie lotniczym uczestniczyły także zespoły sił powietrznych innych krajów, w tym - jak pisze agencja dpa - Grecji, Włoch, Austrii, Kanady, Wielkiej Brytanii i Polski.

Obchody rocznicy powstania Izraela mają trwać 70 godzin, tj. do soboty wieczór, z obowiązującą od piątkowego zachodu słońca przerwą na odpoczynek, związaną z przestrzeganiem szabasu. Właściwie niepodległość państwa Izrael została proklamowana 14 maja 1948 roku przez premiera Dawida Ben Guriona w Tel Awiwie. Związane z tym uroczystości rozpoczęły się jednak już w środę z uwagi na to, że Izrael swoje święto obchodzi według kalendarza żydowskiego, który nie pokrywa się z gregoriańskim.

Z entuzjastycznymi obchodami tej rocznicy kontrastował w czwartek wiec Palestyńczyków w pobliżu wsi Atlit w pobliżu Hajfy na północy Izraela.

"Jerozolima to odwieczna stolica Palestyny"

Ludność palestyńska powstanie państwa żydowskiego określa jako "katastrofę" (an-Nakba) z uwagi na związane z tym wydarzeniem wysiedlenia Palestyńczyków. Na wiecu tysiące przedstawicieli arabskiej mniejszości zamieszkującej Izrael wymachiwały palestyńskimi flagami; uczestnicy byli ubrani w T-shirty z napisem "Jerozolima to odwieczna stolica Palestyny". Na polu w pobliżu Atlit - wioski wysiedlonej i opuszczonej w 1948 roku - zorganizowano odczyty i koncerty. Całe wydarzenie było transmitowane przez telewizję.

Zgodnie z deklaracją niepodległości Izraela w granicach państwa żydowskiego znalazło się ok. 80 proc. terytorium brytyjskiego mandatu Palestyny. Dzień po proklamacji, 15 maja 1948 roku, wybuchła pierwsza wojna arabska, która spowodowała wysiedlenia i ucieczkę setek tysięcy Palestyńczyków przed walkami. Los wysiedlonych i ich potomków, których obecnie jest kilka milionów, to jedna z kluczowych kwestii w konflikcie arabsko-izraelskim.

Jak pisze Reuters, pod koniec 1947 roku na ziemiach, które weszły później w skład Izraela, mieszkało ok. miliona Arabów i 600 tys. Żydów. Obecnie w granicach Izraela mieszka 8,8 mln osób, z których 75 proc. to Żydzi, a ok. 20 proc. Arabowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izrael po raz 70. świętuje Dzień Niepodległości. Obchody potrwają do soboty wieczorem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.