Jak rozwiązać konflikt energetyczny?

Jak rozwiązać konflikt energetyczny?
Steven Depolo / (CC BY 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

Rozmowy ekspertów Komisji Europejskiej i Rosji na temat możliwości rozwiązania sporu między Rosją a Ukrainą o ceny gazu odbędą się w czwartek w Brukseli - poinformował we wtorek unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

"Pierwsze techniczne spotkanie na szczeblu ekspertów między moimi służbami a Rosją odbędzie się w czwartek, 4 września w Brukseli" - oświadczył Oettinger, cytowany w komunikacie rozesłanym do mediów.

Jak dodał, to techniczne spotkanie jest wynikiem piątkowych ustaleń między nim a rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem i ma na celu "przeanalizowanie danych dotyczących bezpieczeństwa dostaw (gazu) w zimie".

Z kolei 8 września, na marginesie nieformalnego spotkania krajów Partnerstwa Wschodniego w Baku, Oettinger zamierza rozmawiać z ukraińskim ministrem energetyki Jurijem Prodanem. Dopiero po tej rozmowie ustalona zostanie data i miejsce następnej rundy trójstronnych konsultacji na temat cen i dostaw gazu. Do tych konsultacji "może dojść w połowie września" - poinformował Oettinger.

Rosja w połowie czerwca przerwała dostawy gazu dla Ukrainy, która odmówiła płacenia za surowiec cen zawyżonych po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Według rosyjskiego ministra energetyki Ukraina winna jest za gaz 5,3 mld dolarów.

Spór gazowy między Rosją a Ukrainą rodzi groźbę zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak miało to już miejsce w poprzednich "wojnach gazowych" w 2006 i 2009 roku. Komisja Europejska stara się doprowadzić do porozumienia między Rosją a Ukrainą, jednak dotychczasowe próby mediacji zakończyły się niepowodzeniem.

Przed kilkoma dniami ukraiński premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, że władze w Kijowie wiedzą "o planach Rosji dotyczących całkowitego wstrzymania tranzytu gazu (przez Ukrainę) nawet do krajów Unii Europejskiej". Rosja twierdzi, że te informacje są bezpodstawne.

W sporze gazowym zarówno Rosja, jak i Ukraina odwołały się do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Na razie utrzymany jest tranzyt gazu z Rosji przez terytorium Ukrainy do państw UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak rozwiązać konflikt energetyczny?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.