Jak Unia Europejska walczy z paleniem

Jak Unia Europejska walczy z paleniem (fot. flickr.com/ by Iago A.R.)
PAP / ad

Tytoń zabija przedwcześnie co roku około 650 tys. Europejczyków - podała KE przed przypadającym 31 maja Światowym Dniem bez Papierosa. Ta liczba obejmuje zarówno palaczy, jak i osoby niepalące. UE planuje w przyszłym roku rewizję przepisów antynikotynowych.

Szacuje się, że aż 13 mln osób w UE cierpi na choroby wywołane paleniem. Są to zapalenia oskrzeli i inne infekcje dróg oddechowych; choroby płuc, ataki serca i choroby układu krążenia, astma, rak.

DEON.PL POLECA

Co UE robi w walce z tytoniem? Przede wszystkim przyjęła legislację dotyczącą produktów tytoniowych i reklam tych produktów.

Dyrektywa o produktach tytoniowych z 2001 roku wymaga, by wszystkie produkty tytoniowe sprzedawane w UE zawierały pisemne ostrzeżenia, że "palenie zabija" lub "poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu". Drugie ostrzeżenie jest wybierane z listy 14 ostrzeżeń (np. "Palenie tytoniu może spowodować powolną i bolesną śmierć").

Ponadto dyrektywa ta zakazuje używania nieprawdziwych określeń typu "light" (lekkie) czy z "niską zawartością substancji smolistych", a także określa maksymalny poziom substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w papierosach.

Z kolei dyrektywa o reklamie tytoniu z 2003 roku zakazuje reklamy produktów tytoniowych w prasie, radiu i w internecie. Zakazuje również sponsorowania przez firmy tytoniowe wydarzeń ponadnarodowych. Reklama i sponsoring w telewizji są też zakazane dyrektywą o usługach audiowizualnych z 1989 roku.

Jeśli chodzi o prewencję, to kraje członkowskie same ustalają odpowiednie zasady - UE co najwyżej koordynuje działania narodowe i udziela krajom rekomendacji w sprawie ochrony nieletnich czy zakazywania palenia w miejscach publicznych, pracy czy transporcie.

Już pięć krajów UE wprowadziło całkowity zakaz palenia w miejscach pracy i zamkniętych miejscach publicznych, w tym w barach i restauracjach. Są to: Irlandia, Wielka Brytania, Grecja, Hiszpania i Węgry.

Na Węgrzech, według nowego prawa przyjętego w kwietniu tego roku, zakaz palenia obejmuje wszystkie miejsca pracy - w tym nie tylko bary i restauracje, ale też hotele. W Hiszpanii zakazem palenia objęto też dyskoteki i terminale transportu publicznego. W Finlandii zakazano ekspozycji produktów tytoniowych, a także sprzedaży w automatach. Zakazano również palenia w publicznych instalacjach pod gołym niebem, a także w pokojach hotelowych.

KE planuje przedstawienie w 2012 roku propozycji rewizji dyrektywy o produktach tytoniowych. Jedną z propozycji jest wprowadzenie dużych wizualnych ostrzeżeń lub normalizacja opakowań papierosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak Unia Europejska walczy z paleniem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.