Japonia: nowa era panowania cesarza zostanie nazwana Reiwa. Nadejdzie dzień po abdykacji cesarza Akihito i zakończy erę Heisei

(członkowie rodziny cesarskiej Japonii, fot. depositphotos.com)
PAP / pch

Nowa era panowania cesarza Japonii, która rozpocznie się 1 maja, kiedy książę Naruhito wstąpi na tron, zostanie nazwana Reiwa - poinformował w poniedziałek rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga.

"Mamy nadzieję, że nazwa ery zostanie szeroko zaakceptowana przez ludzi i zostanie głęboko zakorzeniona jako element ich życia" - powiedział Suga dziennikarzom.
Era panowania (jap. gengo) jest powszechnie używana w Japonii na monetach, kalendarzach, w gazetach i w oficjalnych dokumentach.
Chociaż korzystanie z zachodniego kalendarza stało się powszechne, wielu Japończyków liczy lata według gengo lub używa tych dwóch systemów zamiennie.
Nazwa nowej ery pochodzi ze zbioru japońskiej poezji z VII wieku pt. "Manyoshu" i symbolizuje bogatą kulturę i długą tradycję Japonii - poinformował premier Shinzo Abe. Znaki przedstawiają "unikalną tożsamość narodową Japonii, jak wieczna historia i kultura oraz cztery pory roku, które przynoszą piękną naturę i przekazują ją następnemu pokoleniu" - dodał Abe.
Powiedział, że rząd wybrał nazwę Reiwa "z nadzieją, że Japonia stanie się krajem, w którym każdy człowiek może spełnić swe marzenia, jak kwiaty śliwy, które pięknie kwitną po ciężkiej zimie, sygnalizując początek wiosny". Dwa znaki wybrane dla nazwy Reiwa oznaczają "porządek" lub "rozkaz" oraz "pokój" lub "harmonię".
Wstąpienie Naruhito na Chryzantemowy Tron nadejdzie dzień po abdykacji jego ojca, cesarza Akihito. Tym samym skończy się era Heisei, która rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy Akihito objął tron po swoim ojcu, cesarzu Hirohito.
Akihito przywiązuje dużą rolę do narzuconej po wojnie przez Amerykanów pacyfistycznej konstytucji kraju i pojednania z krajami azjatyckimi. Będzie pierwszym od ponad dwóch stuleci cesarzem Japonii, który abdykuje.
Panujący od prawie 30 lat Akihito wyraził wolę abdykacji w 2017 roku, podając jako powód swój wiek i stan zdrowia. 23 grudnia 2018 roku cesarz skończył 85 lat. Zamiar cesarza wywołał szok w kraju, ponieważ japońskie ustawodawstwo nie przewidywało takiej możliwości. Parlament Japonii uchwalił jednak w czerwcu 2017 roku specjalną ustawę zezwalającą cesarzowi na abdykację.
Wydarzenia te ożywiły dyskusję nad przyszłością monarchii japońskiej liczącej 2 tys. lat i zaliczanej do najstarszych na świecie. Jednym z tematów jest rola kobiet w rodzinie cesarskiej, a zwłaszcza możliwości dziedziczenia przez nie tronu. Obecnie Chryzantemowy Tron dziedziczyć mogą jedynie mężczyźni. Co więcej, kobiety tracą status członkiń rodziny cesarskiej, jeśli wyjdą za mąż za mężczyznę z ludu.
Wiarygodne informacje o pierwszych cesarzach Japonii pochodzą z VII-V wieku p.n.e., przy czym na tronie od początku zasiada wciąż ta sama dynastia Yamato.
Cesarz Japonii pozbawiony jest obecnie jakiejkolwiek władzy politycznej, ale spoczywa na nim wiele obowiązków ceremonialno-religijnych, a także zadań zlecanych przez rząd.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Japonia: nowa era panowania cesarza zostanie nazwana Reiwa. Nadejdzie dzień po abdykacji cesarza Akihito i zakończy erę Heisei
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.