Julia Tymoszenko przeciwna powtórce wyborów
Była premier Ukrainy, odbywająca karę siedmiu lat więzienia Julia Tymoszenko wystąpiła przeciwko powtórce wyborów parlamentarnych z 28 października w spornych okręgach jednomandatowych.
Tymoszenko, która w proteście przeciwko fałszerstwom wyborczym od dziesięciu dni prowadzi głodówkę, uznała, że powtórzenie wyborów w spornych okręgach będzie oznaczało "zalegalizowanie fałszerstw wyborczych" dokonanych przez ekipę prezydenta Wiktora Janukowycza.
"Nie dopuśćcie do ponownych wyborów w okręgach, w których Janukowycz, poprzez fałszerstwa, przekupstwo i naciski chce przekreślić wybór ludzi. Zgoda na powtórzenie wyborów w takich warunkach oznacza legitymizację fałszerstw" - głosi oświadczenie Tymoszenko, przekazane przez jej adwokatów.
Tymoszenko uważa, że zamiast powtórnych wyborów opozycja powinna domagać się ponownego przeliczenia oryginałów protokołów wyborczych, z podpisami członków komisji i pieczęciami. "Proszę opozycję, by nie dała łapownikom i fałszerzom kolejnej szansy znęcania się nad wyborem ludzi" - podkreśliła opozycjonistka.
Konflikt wokół wyników wyborów na Ukrainie toczy się wokół kilkunastu jednomandatowych okręgów wyborczych, w których początkowo wygrali przedstawiciele opozycji, lecz następnie zwycięzcami ogłoszono kandydatów popieranych przez władze.
Od poniedziałku przed Centralną Komisją Wyborczą w Kijowie trwa protest opozycji przeciwko fałszerstwom wyborczym. Batkiwszczyna Julii Tymoszenko, UDAR boksera Witalija Kliczki i nacjonalistyczna Swoboda zapowiedziały, że nie cofną się do czasu powtórzenia wyborów w 13 spornych okręgach. Władze zgodziły się na razie na powtórkę głosowania w pięciu okręgach.
W środę adwokat Tymoszenko Ołeksandr Płachotniuk poinformował, że w związku z ogłoszoną 29 października głodówką stan zdrowia jego klientki uległ znacznemu pogorszeniu. Była premier, która pod strażą leczona jest z przewlekłego schorzenia kręgosłupa w szpitalu w Charkowie, traci siły i nie podnosi się z łóżka - przekazał obrońca.
Zgodnie ze wstępnymi wynikami wyborów zwyciężyła w nich Partia Regionów prezydenta Janukowycza. Na kolejnych miejscach znalazły się ugrupowania opozycyjne: Batkiwszczyna i UDAR. W następnej kolejności uplasowali się współpracujący z partią władzy komuniści i opozycyjna Swoboda.
Skomentuj artykuł