Juncker rozmawiał z May o brexicie podczas szczytu w Egipcie

Juncker rozmawiał z May o brexicie podczas szczytu w Egipcie
(fot. PAP/EPA/Francisco Seco / POOL)
2 lata temu
PAP / kk

Szef KE Jean-Claude Juncker i premier Wielkiej Brytanii Theresa May w rozmowie podczas szczytu UE-Liga Państw Arabskich w Egipcie uzgodnili, że chcą rozwiązać rozbieżności w sprawie brexitu przed unijnym szczytem, który ma odbyć się 21 marca w Brukseli.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa powiedziała dziennikarzom w poniedziałek w Brukseli, że w trakcie spotkania przywódcy osiągnęli "dobre postępy" w kwestii politycznej deklaracji dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, prac nad alternatywnym rozwiązaniami w sprawie brexitu oraz dodatkowych gwarancji, jeśli chodzi o tzw. backstop w sprawie Irlandii Północnej.

"Przewodniczący KE i premier Wielkiej Brytanii zgodzili się co do potrzeby przyjęcia konkluzji w tych pracach przed szczytem unijnym, który odbędzie się 21 marca" - powiedziała Andreewa. Dodała, że we wtorek główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier spotka się w Brukseli z przedstawicielami brytyjskich władz.

Podkreśliła, że KE wychodzi z założenia, że do brexitu dojdzie zgodnie z planem, tj. 29 marca. "Pracujemy przy założeniu, że nastąpi to na podstawie umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE" - wskazała. Przypomniała, że 12 marca ma odbyć się głosowanie w brytyjskim parlamencie nad projektem umowy w sprawie brexitu.

Gdy jeden z dziennikarzy wskazał, że między 21 marca, na kiedy zaplanowano szczyt unijny, a 29 marca, kiedy ma dojść do brexitu, pozostało niewiele czasu, Andreewa powiedziała, że instytucje unijne są dobrze przygotowane do działania i szybkiego podejmowania decyzji, kiedy jest to potrzebne.

W połowie stycznia brytyjski parlament odrzucił wynegocjowaną przez rząd i UE umowę w sprawie brexitu, a później zaapelował do rządu May, by skłonił stronę unijną do wprowadzenia zmian w kontrowersyjnym mechanizmie backstopu; sugerował, że wówczas mógłby poprzeć przedstawioną propozycję.

Jeśli rządowi nie uda się uzyskać żadnych ustępstw ze strony Wspólnoty, May będzie musiała doprowadzić do kolejnego głosowania w parlamencie, w którym dokonano by wyboru między powrotem do wynegocjowanej i odrzuconej w styczniu umowy w sprawie brexitu a opuszczeniem Wspólnoty bez porozumienia.

Jeśli rząd nie uzyska w parlamencie poparcia dla porozumienia proponowanego przez May lub dla alternatywnego rozwiązania, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy na mocy procedury opisanej w art. 50 traktatu o UE o północy z 29 na 30 marca.

Brytyjski "The Telegraph" podał w poniedziałek, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące zgodnie z planami rozważanymi przez premier Theresę May. "Guardian" informuje z kolei, że unijni liderzy są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Juncker rozmawiał z May o brexicie podczas szczytu w Egipcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.