Kanadyjczyk woli auto od metra i autobusu

PAP / drr

Przeciętny czas dojazdu do pracy dla Kanadyjczyka wynosi 26 minut - policzył kanadyjski urząd statystyczny (StatsCan). Najczęściej jeździ się samochodem, a Kanadyjczycy są odporni na promocję transportu publicznego.

Według danych StatsCan, aż 82 proc. Kanadyjczyków dojeżdża do pracy samochodem, tylko 12 proc. korzysta zawsze z transportu publicznego, a 6 proc. idzie na piechotę lub jeździ rowerem. Wybór samochodu nie jest przypadkowy - mimo dobrze rozwiniętego transportu publicznego w dużych miastach, samochodem jedzie się krócej niż metrem, autobusem i tramwajem. Średnio ci, którzy korzystali z transportu publicznego poświęcali na dojazd do pracy 44 minuty, zaś ci, którzy wybierali własny samochód - 24 minuty.

Najdłużej do pracy dojeżdża się w Toronto (liczącym 2,5 mln mieszkańców), średnio, czyli biorąc pod uwagę i transport publiczny i samochód, 33 minuty (samochodem - 27 minut). Dojazd w Montrealu jest o dwie minuty krótszy. W tych miastach aż jedna czwarta dojeżdżających do pracy potrzebuje na to przynajmniej 45 minut.

DEON.PL POLECA

Niemniej Kanadyjczycy są z reguły zadowoleni z czasu dojazdu do pracy - aż 85 proc. z nich uważa, że czas dojazdu jest w sam raz. Nieco mniej zadowoleni są pasażerowie transportu publicznego. Przy tym im dłuższy czas dojazdu do pracy, tym większy jest odczuwany w ciągu dnia stres - policzył StatsCan. Wśród osób, które do pracy muszą dojeżdżać przynajmniej 45 minut, aż 36 proc. oceniało swoje dni jako stresujące. Najmniej zestresowani są rowerzyści i ci, którzy do pracy mogą dojść na piechotę.

StatsCan sprawdził więc, co kierowcy myślą o transporcie publicznym. Okazuje się, że aż 85 proc. spośród korzystających z własnego samochodu nigdy nawet nie próbowało zastąpić samochodu metrem czy autobusem, bo transport publiczny uważany jest za mało praktyczny lub zupełnie niepraktyczny. Podobnego zdania jest też większość kierowców, którzy jednak kiedyś wybrali się na przystanek autobusowy.

Wygląda więc na to, że kampanie zachęcające do korzystania z transportu publicznego nie odnoszą pożądanych skutków, a samochody jak zanieczyszczały środowisko, tak zanieczyszczają, bo są wygodniejsze, nawet jeśli trzeba słono zapłacić za parkowanie. W Toronto trwa batalia o zwiększenie liczby ścieżek rowerowych, za którymi nie przepada obecny mer miasta. W ramach oszczędności mer ma też plany likwidacji części wieczornych autobusów.

Swój własny sposób na mniejszy stres związany z dojazdami do pracy zaproponował w minionym tygodniu portal Workopolis, na którym publikowane są ogłoszenia o miejscach pracy. Portal wymyślił przeprowadzenie jednego dnia pod hasłem praca w domu. Jak podał dziennik "The National Post", Workopolis obliczył, że tylko jeden dzień bez dojeżdżania do pracy pozwoliłby oszczędzić około 120 mln dolarów kanadyjskich i oczywiście zmniejszyłby emisję dwutlenku węgla.

Dziennik "Metro" gorzko skonstatował, że na przykład w Nowym Jorku 40,3 proc. osób dojeżdżających do pracy wybiera publiczny transport. Zaś w Hongkongu - aż 90 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kanadyjczyk woli auto od metra i autobusu
Komentarze (5)
P
Paweł
4 lutego 2017, 22:28
Mam znajomego co prowadzi wypożyczalnię samochodów <a href="http://www.krispolrentacar.pl">Krispol</a> w Toruniu. W Polsce już jest podobna mentalność jak na zachodzie, w Kanadzie czy USA. Ma wielu stałych klientów, co jak tylko przylatują do Torunia to biorą auto z dostawą na lotnisko i dziękują komunikacji miejskiej... Osobiście ja też wolę być niezależny i wozić tyłek.
1
1130
28 sierpnia 2011, 11:30
Pytanie - kto ma zmieniać i na kogo? Raczej nie proletariat...
P
polonopitek
28 sierpnia 2011, 11:24
 "Czy to nie pustoszenie Winnicy? Może trzeba zmienić ogrodników... " Ciekawy pomysł. Tylko na kogo zmienić? Poza tym trzeba uważać by nie wylać dziecka z kąpielą.
1
1109
28 sierpnia 2011, 11:09
dzień bez dojeżdżania do pracy pozwoliłby oszczędzić około 120 mln dolarów kanadyjskich i oczywiście zmniejszyłby emisję dwutlenku węgla Oszczędzanie - jak najbardziej! Zwłaszcza surowców, które powstawały przez MILIONY LAT! Nie mówiąc o prozaicznym życiu na kredyt... Oj, przydałaby się tej cywilizacji solidna asceza i umiar, tak umiar! Hmmm... Wyłączyć komputer? CO2 to żaden problem! Są bardziej problematyczne związki chemiczne wtłaczane do natury. Czy to nie pustoszenie Winnicy? Może trzeba zmienić ogrodników...
J
Jakub
28 sierpnia 2011, 09:14
Wszystko fajne, ale jaki ten artykuł miał sens? znaczy sie sens dla Polaka? Ani słowa o sytuacji w Polskich miastach, albo przynajmniej wspomniec, jak ta sytuacja ma sie w panstwach EU. nic. Kanada, NJ i HK... jak juz czytaja autorzy zagraniczna prase i musza koniecznie cos przetlumaczyc, to wybierajcie rzeczy wazne, ciekawe albo zabawne. Czy autor jest wstanie uzasadnic wybor swojego tematu, dlaczego informuje nas, co woli kanadyjczyk? czy poprostu przy niedzieli w kanadyjskiej prasie nici? Zamiast przepisywac slepo "news"y polecam odpocząć przy niedzieli  i iść na spacer. może na Polskich ulicach tez znajdzie sie temat godny do opisania, ktory moglby zastapic informacje z kanadyjskiego GUSu