KE spodziewa się kolejnej fali pandemii. Chce, żeby kraje UE rozpoczęły kolejne szczepienia

KE spodziewa się kolejnej fali pandemii. Chce, żeby kraje UE rozpoczęły kolejne szczepienia
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Komisja Europejska spodziewa się kolejnej fali pandemii COVID-19 tej jesieni i zimy. Chce, żeby kraje UE rozpoczęły kolejne szczepienia. - Podjęcie działań teraz ograniczy presję na systemy opieki zdrowotnej – oświadczył wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas.

Komisja przekazała w piątek, że proponuje konkretne środki, aby uniknąć wzrostu liczby przypadków COVID-19 w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.

Szczepionki bardziej powszechne

„Głównym celem działań proponowanych przez Komisję jest zwiększenie rozpowszechnienia szczepionek, w tym szczepionek dostosowanych i nowych, oraz zapewnienie dobrej ochrony wszystkim obywatelom” – podała KE.

Schinas powiedział, że „ostatnie dwa lata przygotowały UE na kolejną falę COVID-19 tej jesieni i zimy”. - Nasze obecne działania w dużym stopniu zdeterminują przyszłość pandemii i poziom odporności, jaki można zbudować w populacji. Państwa członkowskie powinny kontynuować koordynację wysiłków w zakresie gotowości w całej UE przed kolejną falą i dalszym wprowadzaniem programów szczepień. Podjęcie działań teraz ograniczy presję na systemy opieki zdrowotnej, zakłócenia gospodarek i wyzwania dla społeczeństwa – zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, uważa, że wszystkie państwa członkowskie muszą posiadać solidne strategie szczepień, aby przygotować się do jesieni i zimy, w tym do wprowadzenia nowo zatwierdzonych szczepionek przypominających.

Monitorowanie COVID-19

- Niezbędne jest również ustanowienie odpornych systemów nadzoru w celu monitorowania rozwoju wirusa, wdrożenie w razie potrzeby strategii ponownego wprowadzenia skutecznych środków zdrowia publicznego oraz wzmocnienie zdolności systemów opieki zdrowotnej. Mówiąc jasno, musimy być gotowi na kolejny trudny sezon - powiedziała.

1 września, w oparciu o zalecenie Europejskiej Agencji Leków, Komisja zatwierdziła „dostosowane” szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderna w UE.

KE podała, że „w zależności od sytuacji epidemiologicznych interwencje niefarmaceutyczne, na przykład maski na twarz lub ograniczanie wielkości zgromadzeń, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, pozostają kluczowym elementem zestawu narzędzi państw członkowskich”.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Skomentuj artykuł

KE spodziewa się kolejnej fali pandemii. Chce, żeby kraje UE rozpoczęły kolejne szczepienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.