KE spodziewa się kolejnej fali pandemii. Chce, żeby kraje UE rozpoczęły kolejne szczepienia
Komisja Europejska spodziewa się kolejnej fali pandemii COVID-19 tej jesieni i zimy. Chce, żeby kraje UE rozpoczęły kolejne szczepienia. - Podjęcie działań teraz ograniczy presję na systemy opieki zdrowotnej – oświadczył wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas.
Komisja przekazała w piątek, że proponuje konkretne środki, aby uniknąć wzrostu liczby przypadków COVID-19 w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.
Szczepionki bardziej powszechne
„Głównym celem działań proponowanych przez Komisję jest zwiększenie rozpowszechnienia szczepionek, w tym szczepionek dostosowanych i nowych, oraz zapewnienie dobrej ochrony wszystkim obywatelom” – podała KE.
Schinas powiedział, że „ostatnie dwa lata przygotowały UE na kolejną falę COVID-19 tej jesieni i zimy”. - Nasze obecne działania w dużym stopniu zdeterminują przyszłość pandemii i poziom odporności, jaki można zbudować w populacji. Państwa członkowskie powinny kontynuować koordynację wysiłków w zakresie gotowości w całej UE przed kolejną falą i dalszym wprowadzaniem programów szczepień. Podjęcie działań teraz ograniczy presję na systemy opieki zdrowotnej, zakłócenia gospodarek i wyzwania dla społeczeństwa – zaznaczył.
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, uważa, że wszystkie państwa członkowskie muszą posiadać solidne strategie szczepień, aby przygotować się do jesieni i zimy, w tym do wprowadzenia nowo zatwierdzonych szczepionek przypominających.
Monitorowanie COVID-19
- Niezbędne jest również ustanowienie odpornych systemów nadzoru w celu monitorowania rozwoju wirusa, wdrożenie w razie potrzeby strategii ponownego wprowadzenia skutecznych środków zdrowia publicznego oraz wzmocnienie zdolności systemów opieki zdrowotnej. Mówiąc jasno, musimy być gotowi na kolejny trudny sezon - powiedziała.
1 września, w oparciu o zalecenie Europejskiej Agencji Leków, Komisja zatwierdziła „dostosowane” szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderna w UE.
KE podała, że „w zależności od sytuacji epidemiologicznych interwencje niefarmaceutyczne, na przykład maski na twarz lub ograniczanie wielkości zgromadzeń, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, pozostają kluczowym elementem zestawu narzędzi państw członkowskich”.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł