KE upomina Polskę ws. zawodów regulowanych

KE upomina Polskę ws. zawodów regulowanych
(fot. Thijs ter Haar / CC BY 2.0 / flickr.com)
PAP / mg

Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek postępowanie wobec Polski i pięciu innych krajów unijnych, którym zarzuca utrzymywanie nadmiernych lub nieuzasadnionych barier w dziedzinie usług, świadczonych przez przedstawicieli zawodów regulowanych.

Oprócz Polski, uchybienia wytknięto też Austrii, Cyprowi, Malcie, Niemcom i Hiszpanii. Zdaniem KE wymogi nałożone na niektórych usługodawców w tych państwach członkowskich są sprzeczne z dyrektywą usługową. W przypadku Polski za taki niezgodny z unijną dyrektywą wymóg uznano stawki minimalne dla rzeczników patentowych.

Upomniane kraje mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na argumenty Komisji.

DEON.PL POLECA

- Nadmierne wymogi dotyczące struktury własnościowej — takie jak wymóg, by przedstawiciele wolnych zwodów mieli 100 proc. praw głosu i kapitału w spółce lub żeby miała ona siedzibę w danym państwie — mogą utrudniać tworzenie oddziałów i transgraniczne świadczenie usług w tych państwach członkowskich. Obowiązkowe stawki minimalne nie są konieczne, aby zapewnić wysoką jakość usług świadczonych przez krajowych i zagranicznych usługodawców. Pozbawiają one konsumentów dostępu do bardziej konkurencyjnych cen usług - wskazuje Komisja w komunikacie.

KE zwraca się do państw, u których stwierdzono uchybienia, o dostosowanie swoich przepisów dotyczących wymogów struktury udziałowej i zakazu świadczenia usług interdyscyplinarnych (dla architektów i inżynierów w Austrii, na Cyprze i Malcie oraz dla rzeczników patentowych w Austrii), jak również zniesienie obowiązkowych stawek minimalnych (dla procuradores, tj. zastępców procesowych w Hiszpanii, architektów, inżynierów i doradców podatkowych w Niemczech, rzeczników patentowych w Polsce oraz weterynarzy w Austrii). Komisja jest również zaniepokojona przepisami prawnymi w Hiszpanii, zgodnie z którymi niektórych rodzajów usług procuradores nie można łączyć z usługami świadczonymi przez prawników.

- Swoboda świadczenia usług jest jedną z podstawowych zasad jednolitego rynku. W niektórych państwach członkowskich nadal istnieją bariery uniemożliwiające firmom i indywidualnym usługodawcom swobodne świadczenie usług w całej UE. Są to ograniczenia dotyczące formy prawnej i struktury własnościowej, kwalifikacji zawodowych lub stawek minimalnych. Dzisiaj nie chodzi tylko o żółtą kartkę. Chciałabym, żeby to ostrzeżenie zostało potraktowane jako szansa: dynamiczny jednolity rynek profesjonalnych usług prowadzi do bardziej konkurencyjnej gospodarki europejskiej, która niesie korzyści dla nas wszystkich - oświadczyła unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska.

W czwartek Polska otrzymała też od KE drugie upomnienie w sprawie naruszania unijnych przepisów dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych. Unijna dyrektywa w tej sprawie zawiera wykaz dotyczący praktyk, wprowadzających konsumentów w błąd. Zdaniem KE Polska nie wdrożyła do swojego prawa całego wykazu.

Komisja uważa też, że polskie prawo jest zbyt restrykcyjne w sprawie podawania informacji o obniżkach cen, bo nakazuje podanie przekreślonej zwykłej ceny obok ceny promocyjnej, jak również zamieszczenie informacji "wyprzedaż", "obniżka ceny" albo "podwyżka ceny", jak również o przyczynie obniżki albo podwyżki. - Takie zasady wykraczają poza zharmonizowane przepisy i mogą być przeszkoda dla handlowców, sprzedających swoje towary w Polsce - oceniła KE.

W tej sprawie Polska otrzymała od Komisji tzw. uzasadnioną opinię, co jest drugim etapem postępowania o naruszenie unijnego prawa. Polskie władze mają dwa miesiące na odpowiedź.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE upomina Polskę ws. zawodów regulowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.