Kilkaset osób na obchodach 75. rocznicy likwidacji wileńskiego getta

Kilkaset osób na obchodach 75. rocznicy likwidacji wileńskiego getta
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / sz

Kilkaset osób wzięło w niedzielę udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy likwidacji wileńskiego getta. Wieniec przy pomniku ofiar Holokaustu w Ponarach, miejscu masowych mordów w czasie wojny, złożyła również 40-osobowa delegacja z Polski, ze Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

"Nasz udział w oficjalnych uroczystościach w Ponarach jest bardzo ważny. Oddając hołd pomordowanym Żydom, którzy byli obywatelami II Rzeczypospolitej Polskiej, przypominamy, że w Ponarach leżą też Polacy" - powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Maria Wieloch.

Członkowie Stowarzyszenia w uroczystościach uczestniczyli z biało-czerwonymi opaskami z napisem Rodzina Ponarska. Jak podkreśliła Wieloch, "chodzi o to, żeby władze litewskie i mieszkańcy Litwy zauważyli nas i uświadomili sobie, że w tej ziemi jest wymieszana krew żydowska i polska".

Podczas II wojny światowej las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi, w tym ok. 60-70 tys. Żydów. Mordowali też Polaków, Litwinów, Romów, Rosjan. Oficjalnie uważa się, że w Ponarach zginęło kilka tysięcy Polaków, Rodzina Ponarska przekonuje, że ok. 20 tys.

Po południu goszczący na Litwie z wizytą papież odda hołd ofiarom Holokaustu na wileńskim Skwerze Rudnickim, na terenie dawnego getta. Na placu tym w niedzielę m.in. została ułożona kilkumetrowa gwiazda Dawida z tysięcy kamyczków mających upamiętniać ofiary Holokaustu.

Od kilku lat Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, której celem jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni ponarskiej, pod koniec września organizuje uroczystości w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

W programie tegorocznych, zaplanowanych na pięć dni uroczystości są konferencje w Wilnie i Trokach, msze święte, złożenie kwiatów w miejscach pamięci ofiar mordu w Ponarach, a także na polskich cmentarzach wojskowych, pokaz filmu "Ponary" i spotkania z młodzieżą.

W środę, w głównym dniu uroczystości, w polskiej kwaterze w Ponarach zostanie odprawiona polowa msza święta i odbędzie się apel pamięci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kilkaset osób na obchodach 75. rocznicy likwidacji wileńskiego getta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.