Kluzik-Rostkowska o edukacji seksualnej dzieci

Kluzik-Rostkowska o edukacji seksualnej dzieci
(fot. DrabikPany / flickr.com)
PAP / slo

Niedługo rozpoczną się badania dotyczące tego, skąd dzieci czerpią wiedzę na temat seksualności; przeprowadzi je Instytut Badań Edukacyjnych - poinformowała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska w piątek na Kongresie Kobiet.

Minister zapowiedziała, że wyniki tych badań posłużą do przygotowania propozycji dotyczącej edukacji seksualnej w szkołach. Zapowiedziała też, że w nowym roku szkolnym powróci do kwestii związanych z nauczaniem etyki i usytuowaniem jej wśród przedmiotów szkolnych.

Podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Kobiet Kluzik-Rostkowska wzięła udział w panelu, podczas którego odpowiadała na pytania uczestniczek. Dotyczyły one głównie kwestii edukacji seksualnej w szkołach, nauczania etyki i religii, wystawiania stopni z wychowania fizycznego i edukacji zawodowej.

- Jestem zwolenniczką edukacji seksualnej, ponieważ uważam, że młody człowiek wchodząc w dorosłość był wyposażony w pakiet wiedzy, który pozwoli mu racjonalnie rządzić swoim życiem i unikać sytuacji ryzykownych (…) takich jak niechciane ciąże i inne złe życie, które mogą się wydarzyć, gdy edukacji seksualnej nie ma - podkreśliła minister.

DEON.PL POLECA

Zaznaczyła, że zależy jej na odpolitycznieniu kwestii edukacji seksualnej w debacie publicznej, w tym w debacie parlamentarnej. - Zdecydowałam się na przeprowadzenie badań (…), żeby to, co wydaje mi się bardzo ważne, trochę odpolitycznić. W parlamencie, gdy spojrzy się na lewą stronę, na prawą stronę, czy na centrum oczekiwania są bardzo różne, często ze sobą sprzeczne, one opierają się na naszych intuicjach czy przeświadczeniach. Dlatego, by mieć twardą wiedzę, zdecydowałam się poprosić Instytut Badań Edukacyjnych o przeprowadzenie rzetelnych badań, ale również skorzystać z doświadczeń, które już mamy - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

- Chciałabym, byśmy wiedzieli w jakim wieku dzieci sięgają po treści seksualne, z jakich źródeł czerpią (…) i o jaki rodzaj wiedzy i informacji, to co oni sami znajdą, uzupełnić. Chcemy się dowiedzieć, od kogo chcieliby się o tym dowiadywać. Nie mam pewności czy od nauczyciela, który na co dzień z nimi pracuje - wyjaśniała. Dodała, że chciałaby z badań dowiedzieć się także, jakiej pomocy w kwestii edukacji seksualnej dzieci oczekują od szkoły rodzice.

Poinformowała, że w najbliższym czasie Instytut Badań Edukacyjnych ma rozpocząć badania jakościowe. Badania ilościowe mają być prowadzone jesienią. - Mam nadzieję, że pod koniec roku, na podstawie tego, co zbadamy sami i na podstawie tego, co zbierzemy od osób, które się tą tematyką zajmują, dostaniemy taki w miarę całościowy obraz. Na tej podstawie będę budowała propozycje - powiedziała.

Odnosząc się do swoich wcześniejszych doświadczeń parlamentarnych zaznaczyła, że mając twarde dowody w postaci wyników badań łatwiej było jej prowadzić dyskusję. - Chciałabym, by tak samo zadziałały te badania - dodała.

Jednocześnie zaznaczyła, że zasada tolerancji nakazuje jej szanować sytuację, gdy z jakiś powodów: religijnych czy też kulturowych rodzice mówią "nie" edukacji seksualnej swoich dzieci w szkole.

Odnosząc się do kwestii nauczania religii i etyki w szkołach przypomniała, że w marcu podpisała rozporządzenie, z którego wynika m.in., że lekcje etyki będą musiały być organizowane nawet dla jednego ucznia; zmiany wejdą w życie 1 września 2014 r.

Kluzik-Rostkowska opowiedziała się za zmianami, które doprowadzą do zrównoważenia nauczania tych przedmiotów. - To trzeba teraz na spokojnie uporządkować. Moim zdaniem trzeba etykę wyjąć z tego rozporządzenia i wpisać w podstawę programową kształcenia ogólnego - poinformowała. - Zostawiłam sobie to na czas, gdy rozpocznie się nowy rok szkolny - podała.

Minister pytana była także o kwestie związane m.in. z prowadzeniem zajęć z wychowania fizycznego, np. o to czy można odejść od wystawiania stopni z tego przedmiotu oraz czy dostrzega potrzebę zmian w szkolnictwie zawodowym i podniesienia jego rangi w nauczaniu.

Odpowiedziała, że zarówno kwestie związane z lekcjami WF, w tym sposobu prowadzenia zajęć i oceniania uczniów, jak i ze szkolnictwem zawodowym są omawiane w MEN. Odnosząc się do zmian jakie wprowadzono do kształcenia zawodowego w ostatnich latach oceniła, że to duży krok w dobrą stronę, ale niewystarczający. - Zdecydowałam, że rok szkolny 2014/2015 poświęcę szkolnictwu zawodowemu - poinformowała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kluzik-Rostkowska o edukacji seksualnej dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.