Kolumbia: w Bogocie rozpoczęło się spotkanie Grupy z Limy ws. Wenezueli

Kolumbia: w Bogocie rozpoczęło się spotkanie Grupy z Limy ws. Wenezueli
(fot. PAP/EPA/EFRAIN HERRERA / COLOMBIAN PRESIDENCY HANDOUT)
2 lata temu
PAP / kk

W stolicy Kolumbii Bogocie rozpoczęło się w poniedziałek posiedzenie państw Grupy z Limy poświęcone sytuacji w Wenezueli. W rozmowach udział biorą m.in. tymczasowy prezydent Wenezueli Juan Guaido i wiceprezydent USA Mike Pence.

"Spotkaliśmy się tutaj, gdyż członkom Grupy z Limy zależy na tym, aby konflikt polityczny w Wenezueli rozstał rozwiązany pokojowo" - powiedział na otwarciu posiedzenia minister spraw zagranicznych Peru Hugo de Zela.

Zdaniem szefa peruwiańskiej dyplomacji nadszedł czas, aby w Wenezueli zaangażować więcej środków i próbować odizolować reżim. "Trzeba zwiększyć presję na Maduro. Jesteśmy gotowi przyjąć bardziej zdecydowane stanowisko, ale musimy działać politycznie i opracować jakiś plan finansowy" - oświadczył.

Szef kolumbijskiego MSZ Carlos Holmes Trujillo zaznaczył, że "Grupa wielokrotnie potwierdzała zaangażowanie w demokratyczne przemiany i próby przywracania porządku konstytucyjnego w Wenezueli".

Trujillo podkreślił, że państwa Grupy czynią co mogą, aby utworzyć korytarz humanitarny, przez który Wenezuelczycy mogliby otrzymywać międzynarodową pomoc w postaci przede wszystkim lekarstw i żywności. "Reżim Maduro na te próby reaguje jednak przemocą i łamaniem praw człowieka. To niedopuszczalne" - powiedział szef kolumbijskiego MSZ.


REKLAMA

Wydawnictwo WAM - darmowa wysyłka


W spotkaniu w Bogocie bierze udział tymczasowy prezydent Wenezueli Juan Guaido, który w sobotę przebywał na granicy wenezuelsko-kolumbijskiej, gdzie wojska rządowe nie wpuściły pomocy humanitarnej do kraju, a w starciach w przeciwnikami reżimu rannych zostało niemal 300 osób. Guaido po tych wydarzeniach zaapelował do społeczności międzynarodowej o "rozważenie wszystkich opcji" wobec dyktatury Nicolasa Maduro.

Guaido w Bogocie ma spotkać się z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em, który tuż po przylocie do Kolumbii rozmawiał z prezydentem tego kraju Ivanem Duque. Według agencji AP Pence podczas przemówienia do członków Grupy ma ogłosić "jasne działania" wobec dyktatorskich rządów w Wenezueli.

W skład nieformalnej Grupy z Limy, która powołana została w 2017 r. w celu znalezienia rozwiązania kryzysu w Wenezueli, wchodzą: Argentyna, Brazylia, Chile, Gujana, Gwatemala, Honduras, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Meksyk, Panama, Paragwaj, Peru i St. Lucia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolumbia: w Bogocie rozpoczęło się spotkanie Grupy z Limy ws. Wenezueli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.