Konflikt kolumbijsko-wenezuelski coraz bliższy

Konflikt kolumbijsko-wenezuelski coraz bliższy
Siły zbrojne Wenezueli mają być gotowe na konflikt zbrojny (fot. PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ)
PAP / mich

Jak podaje agencja AP prezydent Hugo Chavez nakazał siłom zbrojnym Wenezueli, by były przygotowane na konflikt zbrojny z Kolumbią; powiedział, że żołnierze powinni być gotowi, jeśli USA zdecyduje się sprowokować wojnę między sąsiadującymi krajami Ameryki Łacińskiej.

Lewicowy prezydent Wenezueli ostrzegł w swoim telewizyjnym i radiowym wystąpieniu, że rosnące napięcie między Caracas a Bogotą może doprowadzić do konfliktu, który "mógłby się rozciągnąć na cały kontynent".

- Imperium jest groźniejsze niż kiedykolwiek - powiedział Chavez, odnosząc się do USA i wezwał prezydenta USA Baracka Obamę, by "nie popełniał błędu atakując Wenezuelę za pośrednictwem Kolumbii".

W czwartek Chavez poinformował, że wyśle na granicę z Kolumbią 15 tys. żołnierzy, argumentując, że jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa w rejonach przygranicznych.

DEON.PL POLECA

Profesor politologii Elsa Cardoso z Central University w Bogocie sugeruje, że agresywna retoryka Chaveza oraz jego decyzja o wysłaniu na granicę żołnierzy, to "zasłona dymna", która ma odwrócić uwagę publiczną od palących problemów wewnętrznych Wenezueli.

Lider opozycji Julio Borges zaapelował Chaveza do podjęcia rozmów z rządem w Bogocie, by załagodzić napięcia miedzy obu państwami i "rozwiązać problem permanentnego zagrożenia ze strony nielegalnych ugrupowań paramilitarnych i partyzantów".

Rząd Kolumbii zwróci się do Rady Bezpieczeństwa ONZ i Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) by zaprotestować przeciw "groźbom wojny" ze strony Wenezueli - głosi wydany w niedzielę wieczorem oficjalny komunikat rządu w Bogocie.

Prezydent Kolumbii Alvaro Uribe poinformował w komunikacie, wydanym kilka godzin po wystąpieniu Chaveza, że "Kolumbia nie popełniła i nie popełni żadnego aktu agresji (...) i jest otwarta na szczery dialog".

Stosunki między Wenezuelą a Kolumbią są bardzo napięte, gdyż na granicy dochodzi do starć między żołnierzami a kolumbijską lewicową partyzantką i prawicowymi ugrupowaniami paramilitarnymi. Kryzys między oboma państwami pogłębił się, gdy pod koniec października Bogota i Waszyngton podpisały porozumienie w sprawie szerszego dostępu dla militarnego personelu USA do kolumbijskich baz wojskowych. Chavez określił to jako "zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konflikt kolumbijsko-wenezuelski coraz bliższy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.