Konsul Ukrainy: pogorszył się stan głodującej Sawczenko
(fot. PAP / EPA / SERGEY DOLZHENKO)
PAP / ml
Nadija Sawczenko nie zamierza się poddawać, mimo że jej stan wywołany pełną głodówką pogorszył się - poinformował konsul generalny Ukrainy Witalij Moskalenko, który w poniedziałek odwiedził ukraińską lotniczkę w rosyjskim areszcie śledczym.
Sawczenko oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku przebywa w areszcie śledczym w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim, jej proces toczy się w Doniecku w tymże obwodzie.
Kobieta ogłosiła, że rozpoczyna tzw. suchą głodówkę, czyli przestaje przyjmować również napoje, gdy 3 marca prokurator zażądał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej, a sąd odroczył jej wystąpienie z ostatnim słowem do 9 marca.
Ukraiński konsul powiedział, że bezskutecznie próbowano przekonać Sawczenko, że już wygrała i powinna zrezygnować z głodówki, jednak lotniczka kategorycznie odmówiła. Moskalenko powiedział, że mimo pogarszającego się stanu zdrowia (kobieta cierpi na znaczne przyspieszenie akcji serca, puchną jej nogi, a ciśnienie wynosi 100/60), Sawczenko "kontroluje swoje myśli i czyny".
Według niego Sawczenko chce wygłosić w najbliższą środę ostatnie słowo. Oskarżona nie przyznaje się do winy. Jej zdaniem podczas procesu niczego jej nie udowodniono.
Odnosząc się do możliwości uwolnienia Sawczenko ukraiński konsul powiedział, że sąd powinien tak uczynić. Według Moskalenki logiczne byłoby uniewinnienie, gdyż Sawczenko nie zrobiła tego, o co ją oskarżają, co jest jasne zarówo dla sędziów, jak i dla prokuratorów. "Lecz ponieważ proces jest polityczny, praktycznie nikt nie ma wątpliwości, że ją skażą" - oznajmił Moskalenko.
W poniedziałek media poinformowały, że pod otwartym listem intelektualistów, artystów i polityków z apelem do przywódców europejskich o działania na rzecz bezwarunkowego uwolnienia Sawczenko widnieje już pięć tysięcy podpisów.
- Dotychczasowe wysiłki wspólnoty międzynarodowej okazały się nieskuteczne. W proteście przeciwko działaniu rosyjskiego sądu Nadija Sawczenko ogłosiła 4 marca suchą głodówkę. To, czy uda się uratować Jej życie, będzie testem na skuteczność dyplomacji międzynarodowej i na nasze oddanie wartościom europejskim - podkreślono w apelu, pod którym podpisały się m.in. dwie laureatki literackiej nagrody Nobla - białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz i Austriaczka Elfriede Jelinek - ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz, były zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego kardynał Lubomyr Huzar, francuski filozof Bernard-Henri Levy i polska reżyserka filmowa Agnieszka Holland.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł