Ławrow: Rosja nie chce zawieszenia broni na Ukrainie. Dlaczego?

Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, potwierdził, że Rosja nie jest zainteresowana natychmiastowym zawieszeniem broni na Ukrainie. To stanowisko wyraził podczas spotkania ze studentami na Rosyjsko-Ormiańskim Uniwersytecie w Erywaniu 21 maja. Wypowiedź Ławrowa jest komentarzem do wcześniejszej odmowy zawarcia rozejmu przez prezydenta Rosji Władimira Putina po rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem 19 maja.
- Rosja nie chce zawieszenia broni: Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, potwierdził, że Rosja nie jest zainteresowana natychmiastowym i bezwarunkowym zawieszeniem broni na Ukrainie.
- Powód odmowy: Ławrow określił taką propozycję jako taktykę "najpierw zgódźmy się na zawieszenie broni, a potem zobaczymy", odwołując się do nieudanych negocjacji z Kijowem w 2022 roku.
- Długoterminowe rozwiązanie: Według Ławrowa, zawieszenie broni jest tylko jednym z punktów w kwestii "przygotowania konkretnych kroków na rzecz długoterminowego, zrównoważonego rozwiązania" na Ukrainie, o czym rozmawiali Putin i Trump.
- Wypowiedź w Erywaniu: Oświadczenie to padło 21 maja podczas spotkania Ławrowa ze studentami na Rosyjsko-Ormiańskim Uniwersytecie w Erywaniu, po rozmowie Putina z Donaldem Trumpem.
Dlaczego Rosja odrzuca zawieszenie broni?
Ławrow określił inicjatywę natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni jako taktykę typu „najpierw zgódźmy się na zawieszenie broni, a potem zobaczymy”. Rosyjski minister wyraził zdecydowany sprzeciw wobec takiego podejścia, mówiąc: „Już znamy takie historie, nie chcemy tego więcej”. Odniósł się w ten sposób do nieudanych negocjacji między Moskwą a Kijowem w 2022 roku, które nie doprowadziły do trwałego rozwiązania konfliktu.
Według Ławrowa, długotrwałe zawieszenie broni, na które naciskali wcześniej przywódcy Ukrainy i jej europejscy sojusznicy, jest jedynie jednym z elementów szerszej kwestii. Mówił o „przygotowaniu konkretnych kroków na rzecz długoterminowego, zrównoważonego rozwiązania” na Ukrainie, co było tematem rozmowy Putina i Trumpa. Rosyjskie władze wydają się dążyć do kompleksowego porozumienia, a nie jedynie tymczasowego wstrzymania działań wojennych.
Kontekst i co dalej?
Stanowisko Ławrowa jasno wskazuje na to, że Rosja nie zamierza w najbliższym czasie godzić się na szybkie zawieszenie broni, jeśli nie będzie ono częścią szerszego planu pokojowego. Zamiast tego, Moskwa zdaje się preferować negocjacje mające na celu długoterminowe i kompleksowe rozwiązanie konfliktu, którego szczegóły nie są jeszcze znane opinii publicznej.
Jakie będą dalsze kroki dyplomatyczne w obliczu tak stanowczego stanowiska Rosji?
Skomentuj artykuł