Londyn straszy skutkami oderwania się Szkocji

Londyn straszy skutkami oderwania się Szkocji
(fot. Calum Hutchinson / CC-BY-SA-2.5 / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Brytyjski sekretarz stanu ds. Szkocji Michael Moore ostrzegł w poniedziałek, że jeśli Szkocja wybierze niepodległość, będzie musiała od początku ubiegać się o członkostwo w organizacjach międzynarodowych oraz renegocjować 8,5 tys. traktatów międzynarodowych.

Moore powołał się przy tym na opublikowaną w poniedziałek przez rząd w Londynie opinię prawną na temat skutków niepodległości, nad którą Szkoci będą głosować w referendum w 2014 roku.

Zdaniem autorów opinii, prof. Jamesa Crawforda z Cambridge i prof. Alana Boyle'a z Edynburga, w razie opowiedzenia się za niepodległością, Szkocja byłaby traktowana jako całkowicie nowe państwo, natomiast Zjednoczone Królestwo zachowałoby ciągłość prawno-polityczną, jako podmiot prawa międzynarodowego.

DEON.PL POLECA

Oznaczałoby to, że niepodległa Szkocja musiałaby ponownie aplikować do Unii Europejskiej, ONZ czy NATO.

W przemówieniu w Edynburgu Moore przypomniał, że obecnie Wielka Brytania jest sygnatariuszem ok. 14 tys. traktatów, z czego 8,5 tys. to traktaty "aktywne".

Zauważył też, że Szkocja korzysta gospodarczo na więzach z Anglią, Walią i Irlandią Płn. Dwie trzecie szkockiego eksportu trafia do pozostałych części Zjednoczonego Królestwa, a szkockie firmy działają na wspólnym rynku.

Opinię prawników odrzuciła zastępczyni pierwszego ministra Szkocji Nicola Sturgeon. Jej zdaniem opinia jest wyrazem "kolonialnej postawy" i przeczy twierdzeniom Londynu, że Szkocja jest w Zjednoczonym Królestwie równoprawnym partnerem.

Przeciwstawny argument prawny zakłada, że rozpad obowiązującej od 1707 r. unii Anglii i Szkocji oznaczałby, że zarówno Anglia (wraz z Walią i Irlandią Płn.), jak i Szkocja byłyby państwami-sukcesorami Zjednoczonego Królestwa tak, jak Czechy i Słowacja są sukcesorami Czechosłowacji.

Brytyjski rząd zamierza opublikować dalsze oceny skutków oderwania się Szkocji. Kolejne opinie dotyczyć będą: polityki zagranicznej, energetycznej, obronności, systemu podatkowego, emerytalnego i świadczeń socjalnych.

Autonomiczny rząd Szkocji ma natomiast do końca br. ogłosić tzw. białą księgę przedstawiającą argumenty za głosowaniem za niepodległością w referendum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Londyn straszy skutkami oderwania się Szkocji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.