Macron: nacjonalizm zawsze prowadzi do porażki

Macron: nacjonalizm zawsze prowadzi do porażki
(fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
PAP / sz

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że nacjonalizm zawsze prowadzi do porażki. Ostrzegł, że unilateralizm i podziały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ mogą doprowadzić do tego, że ONZ będzie "symbolem bezsilności".

Prezydent przyznał, że obecny porządek świata nie uchronił go od głębokich i powszechnych nierówności; "ten światowy ład nie poradził sobie z autoregulacją, problemami gospodarczymi, finansowymi, środowiskowymi i klimatycznymi (...). Zawiódł, ponieważ nasza wspólna zdolność do rozwiązywania problemów jest zbyt często blokowana przez podziały w Radzie Bezpieczeństwa (ONZ)" - podkreślił.

DEON.PL POLECA
Ostrzegł, że ONZ może stać się "symbolem bezsilności" i światowi przywódcy muszą temu zapobiec.

"Sądzę, że widzimy kryzys u samych podstaw dzisiejszego świata" - powiedział prezydent i dodał, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest unilateralizm.

DEON.PL POLECA

Macron wezwał do budowania "nowego ładu światowego z ludzką twarzą". Powiedział, że podczas szczytu G7 w 2019 roku, któremu przewodzić będzie Francja, priorytetem będzie walka z nierównościami. Oświadczył, że jego pragnieniem jest, by grupa ta otworzyła się na nowych członków i "głęboko zmodyfikowała swój format". Nie wymienił jednak państw, które jego zdaniem powinny dołączyć do tego klubu.

Zaapelował, by nie podpisywać porozumień handlowych z państwami, które nie respektują porozumienia klimatycznego z Paryża.

"Co może rozwiązać kryzys między Izraelem i Palestyną? Nie jednostronne inicjatywy, nie deptanie słusznego prawa Palestyńczyków do (...) pokoju. Nie ma wiarygodnej alternatywy dla rozwiązania dwupaństwowego" - powiedział Macron.

Odniósł się do wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który w swym wystąpieniu w ONZ wezwał wszystkie kraje do izolowania Iranu. "Co pozwoli uregulować sytuację w Iranie? (...) Prawo silniejszego? Presja jednego? Nie!" - podkreślił, wzywając do unikania "rozwiązań jałowych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Macron: nacjonalizm zawsze prowadzi do porażki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.