Francja: Macron krytykowany po zawieszeniu doradcy, który pobił studenta

Francja: Macron krytykowany po zawieszeniu doradcy, który pobił studenta
(fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
PAP/ ed

Prezydent Francji Emmanuel Macron znalazł się w ogniu krytyki po zawieszeniu na 15 dni swego doradcy, który w maju został uchwycony przez kamerę, gdy bił protestującego studenta. Kancelarii zarzuca się, że nie poinformowała o zajściu organów ścigania.

Na nagraniu z 1-majowej demonstracji w Paryżu, opublikowanym przez portal dziennika "Le Monde", widać mężczyznę, który w kasku policyjnym wyciąga z tłumu kobietę, a następnie bije leżącego mężczyznę. Został on zidentyfikowany jako doradca Macrona Alexandre Benalla.

"Członek personelu, Alexandre Benalla, otrzymał zgodę na udział w demonstracjach w charakterze obserwatora" - powiedział rzecznik prezydenta Bruno Roger-Petit. "Ewidentnie nie był tylko obserwatorem... Został natychmiast wezwany przez szefa sztabu prezydenta i został zawieszony na 15 dni. Jest to kara za niedopuszczalne zachowanie" - dodał.

Trump: spotkanie z Putinem było sukcesem; czekam z niecierpliwością na drugie >>

Opozycja zwraca uwagę, że wymierzona kara jest zbyt łagodna, a zdarzenie powinno być natychmiast przekazane organom sądowym. "To nagranie jest szokujące. Odczuwamy to tak, jakby członek świty Macrona był ponad prawem" - powiedział na antenie radia Europe 1 Laurent Wauquiez, kierujący opozycyjną centroprawicową partią Republikanie.

DEON.PL POLECA

Francuska prokuratura, która dowiedziała się o zajściu w czwartek, wszczęła przeciwko doradcy wstępne postępowanie - pisze Reuters. Po 15-dniowym zawieszeniu w obowiązkach Benalla został przywrócony na stanowisko - dodaje agencja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: Macron krytykowany po zawieszeniu doradcy, który pobił studenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.