Słowacja: szkody powodziowe na tatrzańskich szlakach turystycznych

Słowacja: szkody powodziowe na tatrzańskich szlakach turystycznych
(fot. PAP/Grzegorz Momot)
KAI / sz

Słowackie pogotowie górskie HZS (Horska Zachranna Sluzba) poinformowało w czwartek o zamknięciu niektórych szlaków turystycznych w Tatrach Wysokich z powodu szkód spowodowanych ulewnymi deszczami.

Dotyczy to szlaku przez Dolinę Białej Wody od rozdroża ścieżek poniżej przełęczy Polski Grzebień po Łysą Polanę, szlaków prowadzących Doliną Jaworową oraz odcinka Magistrali Tatrzańskiej między Siodełkiem a Schroniskiem Zamkovsky'ego, gdzie woda zerwała most przez Potok Staroleśny. Do uszkodzeń mostów doszło także w różnych miejscach dolin Koprowej i Cichej.

HZS ostrzegło turystów, że z zerwanymi mostami i podmytymi szlakami mogą mieć do czynienia również w innych dolinach i w takich przypadkach powinni dla własnego bezpieczeństwa zrezygnować z forsowania w bród wezbranego cieku wodnego.

Jak podał w czwartek zarząd słowackiej straży pożarnej, w środę wieczorem strażacy pomagali w ewakuowaniu 274 osób z zalanych domów mieszkalnych i hotelu w podtatrzańskiej wsi Stara Lesna, gdzie wystąpił z brzegów potok Zimna Woda. Jednym z dwóch cieków źródłowych tego potoku jest Potok Staroleśny. Poszkodowani znaleźli tymczasowe schronienie w miejscowej szkole oraz w budynku urzędu gminy.

Według oficera operacyjnego straży pożarnej, podobne choć nie tak dramatyczne problemy mają także inne słowackie miejscowości w górnym dorzeczu Popradu i Dunajca, w tym Ździar, Jaworzyna Spiska, Osturnia i Podoliniec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słowacja: szkody powodziowe na tatrzańskich szlakach turystycznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.