Malala Yousafzai odebrała Nagrodę Sacharowa

Malala Yousafzai odebrała Nagrodę Sacharowa
(fot. PAP/EPA/Patrick Seeger)
PAP / mh

Młoda Pakistanka Malala Yousafzai, walcząca o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich, odebrała w środę w Strasburgu Nagrodę Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka.

Podczas uroczystości laureatka powiedziała, że nagroda jest dla niej zachętą, by kontynuować walkę. "Dedykuję tę prestiżową nagrodę cichym bohaterom w Pakistanie i ludziom na całym świecie, walczącym o podstawowe prawa człowieka" - powiedziała Malala podczas uroczystości.
Wyraziła nadzieję, że Parlament Europejski "spojrzy poza Europę, na regiony świata, gdzie ludzie wciąż są pozbawieni praw, wolność myśli jest traktowana jak zaraza, a wolność słowa jest skrępowana". "57 mln dzieci jest pozbawionych edukacji. To musi wstrząsnąć naszym sumieniem. Trudno wyobrazić sobie świat bez edukacji" - dodała. "Te 57 mln dzieci nie chce iPhona, PlayStation czy czekoladek. One chcą tylko książki i pióra" - powiedziała.
Dodała, że potrzebna jest też "zmiana w sposobie myślenia" o tym, czym jest siła państwa: "Siła państwa to nie liczba żołnierzy i okrętów wojennych. Trzeba patrzeć na to, który kraj ma wykształconych ludzi i przestrzega podstawowych praw obywateli, na równi traktuje kobiety i mężczyzn - taki kraj jest prawdziwym mocarstwem".
Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podkreślił, że Malala stała się głosem milionów dzieci na świecie i dała im nadzieję. "Mając zaledwie 16 lat jest pani ikoną walki o prawo do edukacji i symbolem sprzeciwu wobec fanatyzmu. Swoim zaangażowaniem zapoczątkowała pani globalny ruch na rzecz praw dzieci. Pani odwaga, pokora i mądrość są głęboko poruszające" - powiedział Schulz.
"Nagroda Sacharowa dla Malali jest dla nas wszystkich zobowiązaniem do walki na rzecz praw dzieci do edukacji" - kontynuował szef PE. "Ponad 120 mln dzieci nie ma dostępu do edukacji, trzy czwarte z tego to dziewczynki. To hańba dla nas wszystkich. To hańba, że w XXI w. na świecie jest tyle dzieci, które nie wiedzą, czy jutro będą miały co jeść, które muszą ciężko pracować zamiast chodzić do szkoły i które są mordowane, bo chcą się uczyć. Edukacja to nie przywilej, ale fundamentalne prawo" - dodał. Podkreślił również, że ważną rolę odegrał ojciec Malali, także obecny w środę w Strasburgu, który dodał jej odwagi.
Malala w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w dolinie Swat, gdzie mieszkała i gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali się prawu dziewcząt do edukacji.
W październiku 2012 roku została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację.
Kandydatura Malali Yousafzai do nagrody Sacharowa została zgłoszona przez największe frakcje polityczne w PE: chadecką Europejską Partię Ludową (EPL), Socjalistów i Demokratów, a także przez Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).
W poprzednich latach laureatami nagrody, przyznawanej przez PE od 1988 roku i nazwanej imieniem słynnego radzieckiego dysydenta i fizyka Andrieja Sacharowa, byli m.in. uczestnicy arabskiej wiosny, były prezydent RPA i przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz, były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan i birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Malala Yousafzai odebrała Nagrodę Sacharowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.