Meksyk: tysiące migrantów do USA zgodziło się przyjąć meksykańskie wizy

Meksyk: tysiące migrantów do USA zgodziło się przyjąć meksykańskie wizy
Fot. EPA/Juan Manuel Blanco PAP/EPA
PAP/mł

W południowym Meksyku tysiące migrantów zaakceptowało rządową ofertę przyjęcia wiz tego kraju w zamian za opuszczenie karawany zmierzającej w stronę granicy z USA. Karawana jest jedną z dwóch dużych grup migrantów, z wielu krajów Ameryki Środkowej i Karaibów.

W ostatnich tygodniach opuścili południowe miasto Tapachula, ruszając pieszo w długą podróż w kierunku granicy z Stanami Zjednoczonymi. Wędrowali całymi rodzinami, w tym z małymi dziećmi.

DEON.PL POLECAUregulować status prawny migrantów

Karawana przyjęła propozycję rządu, aby "rozpocząć proces, który pozwoli im uregulować ich status prawny" - cytuje Reuters wspólne oświadczenie meksykańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych i Krajowego Instytutu Migracji. Wiza meksykańska ma ułatwić starania o legalne przekroczenie granicy ze Stanami Zjednoczonymi. We wtorek latynoscy imigranci dotarli do miasta Mapastepec w południowym stanie meksykańskim Chiapas. Przewodzi im Luis Garcia Villagran z grupy Pueblo Sin Fronteras.

Garcia powiedział Reutersowi, że większość migrantów z karawany przyjęła ofertę i urzędnicy ostatecznie odwiozą ich autobusami z Chiapas, rozdzielając po 10 stanach. Komunikat rządowy wymienia ich dziewięć.

Czy będą kolejne karawany? 

Według meksykańskiego urzędnika migracyjnego pragnącego zachować anonimowość w ramach porozumienia, Latynosi zgodzili się nie organizować więcej karawan w przyszłości. Jak dodał poprzednio grupa migrantów z Haiti i Hondurasu została przewieziona do stanu Guanajuato, oddalonego o około 1000 km.

Garcia zaprzeczył, jakoby zawarto układ o rezygnacji z karawan. Wcześniej nazwał decyzję o zaoferowaniu transportu i wiz pozytywną, zważywszy, że Tapachula zamieniła się dla migrantów w "więzienie".

„Migranci wielokrotnie wyrażali sceptycyzm wobec obietnic otrzymania dokumentów regulujących ich pobyt w Meksyku. Organizatorzy wypraw twierdzą, że kolejna karawana ma już wyruszyć z Tapachula, głównego punktu gromadzenia się migrantów w pobliżu granicy z Gwatemalą” – zauważył Reuters.

Źródło: PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Stoparczyk

Kamil Stoch padł na kolana w błoto, by poprosić ukochaną kobietę o rękę. 
Martyna Wojciechowska wskoczy z tobą w kałużę, a jak trzeba będzie, to raz jeszcze spojrzy na nas z dachu świata. 

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Meksyk: tysiące migrantów do USA zgodziło się przyjąć meksykańskie wizy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.