Merkel apeluje do Macedończyków o udział w referendum ws. nazwy kraju

Merkel apeluje do Macedończyków o udział w referendum ws. nazwy kraju
(fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)
PAP / ml

Przebywająca z wizytą w Macedonii kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę zaapelowała do mieszkańców tego kraju, by wzięli udział w wyznaczonym na 30 września referendum w sprawie zmiany nazwy ich państwa.

Zmiana ta rozwiązałaby wieloletni spór między władzami Macedonii i sąsiedniej Grecji, co z kolei umożliwiłoby Skopje ubieganie o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

Wrześniowy plebiscyt to "kluczowy dzień" i "historyczna szansa", która pozwoli Macedończykom zakotwiczyć ich kraj we wspólnocie euroatlantyckiej - oświadczyła Merkel w Skopje, wyrażając wiarę w "pozytywny wynik" i "powodzenie referendum".

Macedoński premier Zoran Zaew pozytywnie wypowiedział się o wizycie Merkel w jego kraju, złożonej w macedońskim dniu niepodległości i blisko 20 lat po ostatniej wizycie szefa rządu Niemiec, socjaldemokraty Gerharda Schroedera.

"Wyznajemy te same wartości, co Niemcy", które "są naszym partnerem handlowym numer jeden" - zapewnił Zaew, dodając, że celem jego rządu jest wprowadzenie kraju do UE i NATO.

Podczas gdy partie wchodzące w skład rządzącej w Macedonii koalicji apelują do obywateli o głosowanie w referendum za zmianą nazwy ich państwa, duża część opozycji kategorycznie odrzuca wypracowane przez Zaewa porozumienie z Grecją. Planowana zmiana nazwy kraju jest "szkodliwa", bo "oznacza kolejne upokorzenie dla Macedonii" - ocenił w sobotę przywódca opozycji Hristijan Mickoski.

Podczas wizyty w Skopje Merkel spotkała się z tym politykiem; jego ugrupowanie - Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna (WMRO-DPMNE) - podobnie jak Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) niemieckiej kanclerz należy do Europejskiej Partii Ludowej.

Porozumienie o zmianie nazwy państwa macedońskiego Skopje i Ateny zawarły w czerwcu. Była jugosłowiańska republika zgodziła się na zmianę konstytucyjnej nazwy państwa na Republika Macedonii Północnej, w zamian za co Ateny zobowiązały się do odstąpienia od blokowania integracji Skopje z Unią Europejską i NATO.

Grecja od lat domagała się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje roszczenia terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiego dziedzictwa i historii.

Inicjatorzy osiągniętego porozumienia - premierzy Grecji i Macedonii: Aleksis Cipras i Zaew - spotkali się w swoich krajach z ostrym sprzeciwem i zostali wręcz oskarżeni o "narodową kapitulację".

Tymczasem w lipcu przywódcy 29 państw NATO zaprosili rząd Macedonii do negocjacji akcesyjnych, a szef Sojuszu Jens Stoltenberg zaznaczył, że NATO z zadowoleniem przyjęło zawarcie porozumienia między Macedonią a Grecją w kwestii nazwy państwa macedońskiego. Dodał, że rozmowy będą mogły się rozpocząć, gdy zostanie sfinalizowane porozumienie i formalne procedury w sprawie nowej nazwy tego kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel apeluje do Macedończyków o udział w referendum ws. nazwy kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.