Merkel: popieramy priorytety bułgarskiej prezydencji w Radzie Uni Europejskiej
(fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)
PAP / mp
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w sobotę przebywała z roboczą wizytą w Sofii, wyraziła poparcie dla priorytetów bułgarskiej prezydencji w Radzie UE, przede wszystkim dla integracji Bałkanów Zachodnich, oraz dla wejścia Bułgarii do strefy Schengen.
Merkel podkreśliła, że Berlin docenia wysiłki Sofii w kwestii ochrony granic. Praktycznie Bułgaria ochrania zewnętrzną granicę unijną - powiedziała.
Według kanclerz nie można wskazać konkretnej daty wejścia Bułgarii do strefy Schengen. Dodała, że będzie się to działo stopniowo, lecz pierwsze kroki można podjąć już teraz; w pierwszej kolejności na lotniskach.
Zarówno Merkel, jak i bułgarski premier Bojko Borisow podkreślili znaczenie normalizacji stosunków z Turcją. Planowane spotkanie w Warnie z udziałem bułgarskiego premiera i kierownictwa UE może być dobrą okazją do roboczego dialogu z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem - oświadczyła Merkel. "Popieramy inicjatywę w sprawie spotkania z prezydentem Turcji, potrzebujemy otwartych, uporządkowanych stosunków z tym krajem" - dodała.
Merkel nawiązała do swych piątkowych rozmów w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, wskazując na potrzebę reform w Unii Europejskiej. Podkreśliła m.in., że wspólny głos UE jest szczególnie ważny w rozmowach z Chinami.
Borisow podkreślił, że integracja Bałkanów Zachodnich jest bardzo ważnym akcentem, a dążeniu krajów tego regionu do integracji europejskiej powinny towarzyszyć inwestycje i rozwój infrastruktury. "Inwestycje mają pomóc obywatelom Bałkanów Zachodnich pozostać w swoich krajach, a nie dążyć do emigracji" - mówił. Dodał, że prowadzi rozmowy z politykami z Austrii, która przejmie prezydencję w Radzie UE po Bułgarii, by zapewnić kontynuację polityki wobec Bałkanów Zachodnich.
Merkel wyraziła również poparcie dla dywersyfikacji dostaw gazu w regionie i dla projektu gazowego hubu w Warnie. "Bułgaria zajmuje strategiczną miejsce w tym projekcie i dlatego my go popieramy" - podkreśliła. Według projektu hub powinien stać się ośrodkiem dystrybucji rosyjskiego, azerbejdżańskiego i rumuńskiego gazu dla całego regionu bałkańskiego.
Borisow powiadomił, że otrzymał od Merkel zapewnienie poparcia dla kontynuacji polityki spójności w następnej perspektywie finansowej UE.
Merkel oświadczyła, że spodziewa się utworzenia w Niemczech stabilnego koalicyjnego rządu CDU/CSU z SPD. "Teraz spodziewamy się wyników zjazdu Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Liczymy na rozpoczęcie rozmów o koalicji i powołanie stabilnego rządu" - mówiła. Nadzieję, że zjazd opowie się pozytywnie o koalicji, wyraził również bułgarski premier.
Merkel była w Bułgarii po raz drugi z wizytą jako kanclerz Niemiec; poprzednio odwiedziła Sofię w 2010 roku za pierwszej kadencji Borisowa na stanowisku szefa rządu. Borisow uważany jest za polityka szczególnie bliskiego Merkel i linii jej chadeckiej partii. W UE Bułgaria zajmuje zwykle stanowisko zgodne z niemieckim.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł