Międzynarodowe reakcje na sytuację w Egipcie

Międzynarodowe reakcje na sytuację w Egipcie
(fot. EPA/KHALED ELFIQI)
PAP / slo

Zachód potępia użycie siły w Egipcie i domaga się zaprzestanie przemocy i podjęcia dialogu. Turcja chce, aby kwestią Egiptu zajęła się RB ONZ. Prezydent Francji wezwał egipskiego ambasadora, zrobiły to również niemiecki MSZ i Wielka Brytania.

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że akty przemocy, do których doszło w środę w Egipcie, są "godne ubolewania". Zaapelował o jak najszybsze zniesienie stanu wyjątkowego i zwrócił się do wszystkich stron sporu, by dążyły do politycznego rozwiązania. Dodał, że rozmawiał z egipskim ministrem spraw zagranicznych i wyraził przekonanie, że rozwiązanie kryzysu jest nadal możliwe.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała w środę wieczorem tymczasowy rząd Egiptu do jak najszybszego zniesienia stanu wyjątkowego wprowadzonego po fali przemocy między zwolennikami obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego a służbami bezpieczeństwa.

Rząd Danii podał, że wstrzymuje wartą 5,3 mln dol. pomoc finansową dla Egiptu; również Norwegia poinformowała, że wstrzymała licencje na eksport wojskowego ekwipunku do Egiptu.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle powiedział, że "rozlew krwi musi zostać natychmiast przerwany".

Prezydent Francji Francois Hollande "podkreślił, że stan wyjątkowy powinien zostać zniesiony natychmiast (...). Potępił też zdecydowanie użycie przemocy w Egipcie i zażądał natychmiastowego przerwania akcji sił bezpieczeństwa (...)Należy uczynić wszystko, aby uniknąć wojny domowej" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w czwartek o pilne zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie wydarzeń w Egipcie. Rada powinna podjąć działania po tej masakrze - podkreślił szef tureckiego rządu.

Turcja okazała się w ostatnich tygodniach najbardziej radykalnym krytykiem odsunięcia przez armię od władzy Mursiego, które Ankara określa jako "zamach stanu nie do zaakceptowania".

Popierające rząd tymczasowy utworzony po obaleniu Mursiego Zjednoczone Emiraty Arabskie wydały oświadczenie, w którym podkreślają, że "wyrażają zrozumienie dla (...) kroków, jakie podjął rząd egipski, po wykazaniu się maksymalną możliwą samokontrolą".

W oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych ZEA wyrażono żal, że grupy politycznych ekstremistów posługiwały się "retoryką przemocy i podżegania" oraz "zakłócały życie publiczne i podminowywały egipską gospodarkę", co miało doprowadzić do obecnej sytuacji.

Zjednoczone Emiraty Arabskie przekazały Egiptowi 3 z 12 mld dolarów pomocy finansowej obiecanej przez bogate państwa Zatoki Perskiej po obaleniu prezydenta Mursiego.

Afganistan i Pakistan potępiły użycie broni przeciw "protestującym cywilom".

Sunnicki Katar, który popierał obalonego prezydenta, potępił atak sił bezpieczeństwa w Kairze na jego zwolenników. Również szyicki Iran zaprotestował przeciw użyciu siły wobec manifestantów i potępił "masakrę".

"Należało uniknąć sytuacji, w której naród egipski jest podzielony, ponieważ trudno przewidzieć konsekwencje obecnych konfrontacji" - powiedział rzecznik rządu Kataru, który jest jednym z najważniejszych sojuszników Bractwa Muzułmańskiego.

Dauha nie przestaje manifestować swego poparcia dla obozu prezydenta Mursiego - wyjaśnia AFP.

Irańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało komunikat, w którym "ostrzega egipskie władze przed poważnymi konsekwencjami" użycia siły przeciw demonstrantom. "Takie rozwiązanie zwiększa możliwość wybuchu wojny domowej w wielkim muzułmańskim kraju, jakim jest Egipt" - głosi oświadczenie.

Teheran i Kair nie utrzymują relacji dyplomatycznych od ponad 30 lat, ze względu na porozumienie pokojowe między Izraelem a Egiptem. Obalenie poprzedniego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka nie przyczyniło się do nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Radykalny palestyński Hamas zaapelował w krótkim komunikacie o "znalezienie pokojowego rozwiązania" konfliktu i potępił użycie siły.

Bractwo Muzułmańskie z Jordanii wezwało swoją bratnią organizację w Egipcie do kontynuowania protestów, podkreślając, że ich zwycięstwo pomoże całemu Bractwu urosnąć w siłę w całym świecie arabskim. Front Akcji Islamskiej, polityczne skrzydło Bractwa w Jordanii ostrzegł egipskich wojskowych, że padli oni ofiarą "spisku uknutego prze USA i Izrael", który ma na celu osłabienie muzułmanów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Międzynarodowe reakcje na sytuację w Egipcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.