Możliwe, że do 2050 koala wyginie w tej części Australii. Z winy człowieka 

Możliwe, że do 2050 koala wyginie w tej części Australii. Z winy człowieka 
(fot. unsplash.com)
1 miesiąc temu
"Rzeczpospolita" / noizz.pl

Jeśli rząd nie podejmie się ochrony tych zwierząt, na terenie Nowej Południowej Walii w ciągu 40 lat, nie będzie już ani jednego koali. Śledztwo prowadzone przez komisję parlamentarną pokazało druzgocące wyniki. 

W raporcie czytamy, że takie działania człowieka jak: karczowanie lasów, rozwój rolnictwa, rozwój miast, kopalni i tartaków w znaczący sposób zmniejszają powierzchnię terenów Nowej Południowej Walii, gdzie naturalnie od tysięcy lat występuje koala. 

Według szacunków naukowców, wielkie pożary, które miały miejsce w Australii końcem 2019 i na początku 2020, zdewastowały na obszarze Nowej Południowej Walii ¼ środowiska zamieszkałego przez zwierzęta. W niektórych miejscach, gdzie zniszczenia były najsilniejsze, zniknęło 81 procent terenów lęgowych. 

Komisja, która składa się z ponadpartyjnego zespołu, zaapelowała do władz o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do ochrony gatunku. Wśród możliwych działań wymienia się dokładne policzenie osobników oraz nadanie priorytetu koalom nad dalszym rozwojem miast i terenów przemysłowych. 

"Jedynym sposobem, aby nasze wnuki mogły zobaczyć koale w ich naturalnym środowisku w Nowej Południowej Walii będzie działanie rządu zgodne z rekomendacjami komisji" - piszą parlamentarzyści.

W maju ubiegłego roku naukowcy ostrzegali, że koala jest “gatunkiem funkcjonalnie wymarłym”, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, że obecne pokolenie będzie w stanie powołać do życia kolejne i utrzymać swoją rolę w ekosystemie. 

Dwa lata wcześniej Ian Darbyshire, prezes australijskiej Foundation for National Parks and Wildlife ostrzegał, że do 2040 roku koala wyginie całkowicie

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Koordynuje projekt "Wspólny Dom" poświęcony ekologii chrześcijańskiej. Pisze głównie o zmianach klimatu. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,75 zł
42,90 zł

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Możliwe, że do 2050 koala wyginie w tej części Australii. Z winy człowieka 
Komentarze (2)
RK
~Renata Kucharska
3 lipca 2020, 08:25
Człowiek na szczęście może się nawrócić i zmienić tę tragiczną w tej chwili sytuację.
MJ
~Max Jaki
2 lipca 2020, 00:15
Zawsze wiedziałam że człowiek jest stworzeniem które niszczy wszystko co tylko dotknie, zniszczylismy tyle terenów zielonych, tyle zwierząt zginęło przez nas..i dalej jesteśmy zachłanni nie licząc się z przyrodą..jest mi wstyd że jestem człowiekiem

Skomentuj artykuł

Możliwe, że do 2050 koala wyginie w tej części Australii. Z winy człowieka 
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.