Możliwe, że do 2050 koala wyginie w tej części Australii. Z winy człowieka 

Możliwe, że do 2050 koala wyginie w tej części Australii. Z winy człowieka 
(fot. unsplash.com)
"Rzeczpospolita" / noizz.pl

Jeśli rząd nie podejmie się ochrony tych zwierząt, na terenie Nowej Południowej Walii w ciągu 40 lat, nie będzie już ani jednego koali. Śledztwo prowadzone przez komisję parlamentarną pokazało druzgocące wyniki. 

W raporcie czytamy, że takie działania człowieka jak: karczowanie lasów, rozwój rolnictwa, rozwój miast, kopalni i tartaków w znaczący sposób zmniejszają powierzchnię terenów Nowej Południowej Walii, gdzie naturalnie od tysięcy lat występuje koala. 

DEON.PL POLECAWedług szacunków naukowców, wielkie pożary, które miały miejsce w Australii końcem 2019 i na początku 2020, zdewastowały na obszarze Nowej Południowej Walii ¼ środowiska zamieszkałego przez zwierzęta. W niektórych miejscach, gdzie zniszczenia były najsilniejsze, zniknęło 81 procent terenów lęgowych. 

Komisja, która składa się z ponadpartyjnego zespołu, zaapelowała do władz o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do ochrony gatunku. Wśród możliwych działań wymienia się dokładne policzenie osobników oraz nadanie priorytetu koalom nad dalszym rozwojem miast i terenów przemysłowych. 

"Jedynym sposobem, aby nasze wnuki mogły zobaczyć koale w ich naturalnym środowisku w Nowej Południowej Walii będzie działanie rządu zgodne z rekomendacjami komisji" - piszą parlamentarzyści.

W maju ubiegłego roku naukowcy ostrzegali, że koala jest “gatunkiem funkcjonalnie wymarłym”, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, że obecne pokolenie będzie w stanie powołać do życia kolejne i utrzymać swoją rolę w ekosystemie. 

Dwa lata wcześniej Ian Darbyshire, prezes australijskiej Foundation for National Parks and Wildlife ostrzegał, że do 2040 roku koala wyginie całkowicie

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Możliwe, że do 2050 koala wyginie w tej części Australii. Z winy człowieka 
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.