Możliwe, że do 2050 koala wyginie w tej części Australii. Z winy człowieka 

Możliwe, że do 2050 koala wyginie w tej części Australii. Z winy człowieka 
(fot. unsplash.com)
"Rzeczpospolita" / noizz.pl

Jeśli rząd nie podejmie się ochrony tych zwierząt, na terenie Nowej Południowej Walii w ciągu 40 lat, nie będzie już ani jednego koali. Śledztwo prowadzone przez komisję parlamentarną pokazało druzgocące wyniki. 

W raporcie czytamy, że takie działania człowieka jak: karczowanie lasów, rozwój rolnictwa, rozwój miast, kopalni i tartaków w znaczący sposób zmniejszają powierzchnię terenów Nowej Południowej Walii, gdzie naturalnie od tysięcy lat występuje koala. 

Według szacunków naukowców, wielkie pożary, które miały miejsce w Australii końcem 2019 i na początku 2020, zdewastowały na obszarze Nowej Południowej Walii ¼ środowiska zamieszkałego przez zwierzęta. W niektórych miejscach, gdzie zniszczenia były najsilniejsze, zniknęło 81 procent terenów lęgowych. 

Komisja, która składa się z ponadpartyjnego zespołu, zaapelowała do władz o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do ochrony gatunku. Wśród możliwych działań wymienia się dokładne policzenie osobników oraz nadanie priorytetu koalom nad dalszym rozwojem miast i terenów przemysłowych. 

"Jedynym sposobem, aby nasze wnuki mogły zobaczyć koale w ich naturalnym środowisku w Nowej Południowej Walii będzie działanie rządu zgodne z rekomendacjami komisji" - piszą parlamentarzyści.

W maju ubiegłego roku naukowcy ostrzegali, że koala jest “gatunkiem funkcjonalnie wymarłym”, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, że obecne pokolenie będzie w stanie powołać do życia kolejne i utrzymać swoją rolę w ekosystemie. 

Dwa lata wcześniej Ian Darbyshire, prezes australijskiej Foundation for National Parks and Wildlife ostrzegał, że do 2040 roku koala wyginie całkowicie

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
30,03 zł
42,90 zł

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Możliwe, że do 2050 koala wyginie w tej części Australii. Z winy człowieka 
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.