MSZ Korei Płn. uzależnia rozmowy nuklearne od zmiany stanowiska USA

MSZ Korei Płn. uzależnia rozmowy nuklearne od zmiany stanowiska USA
(fot. depositphotos.com)
2 lata temu
PAP / pk

Negocjacje nuklearne między Koreą Płn. a USA nie zostaną wznowione, dopóki Waszyngton nie zmieni swojego stanowiska - oświadczył rzecznik północnokoreańskiego MSZ, cytowany w piątek przez tamtejszą agencję prasową KCNA.

Rzecznik, którego nazwiska nie podano, obwinił również USA za fiasko lutowego szczytu przywódców obu krajów w Hanoi. Ocenił, że przyczyną niepowodzenia szczytu było "arbitralne i nieszczere" stanowisko strony amerykańskiej - przekazała KNCA.

Spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem w stolicy Wietnamu nie przyniosło porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia międzynarodowych sankcji nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia. Po szczycie dwustronne negocjacje nuklearne znalazły się w impasie.

"Jeśli Stany Zjednoczone nie zrezygnują z obecnej metody kalkulacji i nie obiorą nowej, dialog KRLD-USA nigdy nie zostanie wznowiony i co za tym idzie, perspektywa rozwiązania kwestii nuklearnej będzie znacznie gorsza" - oświadczył rzecznik.

Zagroził również, że "im bardziej (USA) podsycają nieufność i nasilają wrogie działania wobec KRLD, tym ostrzejsza będzie nasza reakcja".

Urzędnicy USA informowali po szczycie w Hanoi, że porozumienia nie osiągnięto, ponieważ Korea Płn. żądała zniesienia prawie wszystkich sankcji, oferując w zamian jedynie częściową likwidację jej programu zbrojeń jądrowych.

Pjongjang nasilił krytykę pod adresem Waszyngtonu w związku z niedawnym zajęciem przez władze USA północnokoreańskiego statku handlowego, któremu zarzucono złamanie sankcji nałożonych przez ONZ i Stany Zjednoczone. Północnokoreańskie MSZ określiło zajęcie jednostki jako "jawne zaprzeczenie" intencjom pierwszego szczytu Trump-Kim z czerwca 2018 roku.

Władze Korei Płn. domagają się zniesienia międzynarodowych sankcji, które zdaniem ekspertów mocno uderzyły w północnokoreańską gospodarkę. Waszyngton wyklucza jednak ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w kierunku "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" Korei Płn.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSZ Korei Płn. uzależnia rozmowy nuklearne od zmiany stanowiska USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.