Mubarak i jego synowie skazani na trzy lata więzienia

(fot. EPA/KHALED ELFIQI)
PAP / kn

Egipski sąd skazał w sobotę obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i jego dwóch synów, oskarżonych o defraudację, na trzy lata pozbawienia wolności bez możliwości skrócenia wyroku. Wyrok wydano w powtórzonym procesie.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Mubarak i jego synowie mogą jednak nie trafić do więzienia, ponieważ już odsiedzieli trzy lata w związku z innymi sprawami. Podczas odczytywania na sali sądowej znalazła się grupa zwolenników byłego prezydenta, która wykrzykiwała hasła poparcia.
W maju ubiegłego roku Mubarak został skazany na trzy lata więzienia, a jego synowie - na cztery lata. Jednak w styczniu egipski sąd kasacyjny unieważnił wyroki wobec wszystkich skazanych i zdecydował, że będą ponownie sądzeni. Mubarak z powodów zdrowotnych przebywa w areszcie, w szpitalu wojskowym na przedmieściach Kairu. Jego synowie na powtórzenie procesu od stycznia czekali na wolności.
Proces dotyczy sprzeniewierzenia 125 mln funtów egipskich (17,6 mln dolarów). Środki te miały być przeznaczone na renowację i utrzymanie pałaców prezydenckich, a zostały wykorzystane na podniesienie standardu prywatnych rezydencji rodziny Mubaraków.
Pod koniec listopada 2014 r. sąd w Kairze oczyścił Mubaraka z zarzutu wydania rozkazu krwawego stłumienia antyprezydenckich protestów w 2011 r., w których zginęło kilkuset demonstrantów. Mubarak został również uniewinniony w dwóch innych sprawach o korupcję.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Mubarak i jego synowie skazani na trzy lata więzienia
Komentarze (1)
P
POlicjaMOrdercy
9 maja 2015, 18:21
jeden z kibiców został zraniony gumową kulą w szyję, a po przyjeździe karetki pogotowia i przewiezieniu do szpitala zmarł. HFPC powołuje się na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł w polskiej sprawie, że Policja planując operację z udziałem dużej liczby policjantów i podejrzanych powinna zapewnić obecność karetki na miejscu zdarzenia. “W sytuacji, w której poszkodowany zraniony został gumową kulą w szyję należy zatem wyjaśnić, czy broń została użyta przez funkcjonariuszy w sposób prawidłowy oraz czy użycie takiej broni istotnie stanowiło najmniej dolegliwy środek, jaki mógł być użyty w celu opanowania sytuacji. W szczególności należy rozważyć, czy użycie broni gładkolufowej nie wynikało z braku dostępności innych środków tłumienia zamieszek” – czytamy w wydanym dziś stanowisku. HFPC zwróciła się do Śląskiego Komendanta Policji z prośba o staranne wyjaśnienie wszystkich istotnych okoliczności związanych z użyciem przez policjantów broni gładkolufowej. - See more at: http://www.hfhr.pl/stanowisko-hfpc-po-wydarzeniach-w-knurowie/#sthash.CyiHOJ76.dpuf