"Największa katastrofa ekologiczna w kraju"

"Największa katastrofa ekologiczna w kraju"
(fot. EPA/ROSS SETFORD)
PAP / psd

 Wyciek nawet 350 ton mazutu z kontenerowca Rena, który w ubiegłym tygodniu osiadł na mieliźnie ok. 20 km od nowozelandzkiego portu Tauranga, to największa katastrofa ekologiczna na morzu w historii kraju - ocenił we wtorek minister środowiska Nowej Zelandii.

"Chodzi o najpoważniejszą morską katastrofę ekologiczną, do której doszło w Nowej Zelandii" - powiedział minister Nick Smith na konferencji prasowej. "Tragiczne wydarzenia, których jesteśmy świadkami, były nieuniknione po tym jak Rena osiadł na mieliźnie" - dodał.

DEON.PL POLECA




We wtorek władze Nowej Zelandii poinformowały, że z kontenerowca wyciekło między 130 a 350 ton mazutu, czyli ciężkiego oleju opałowego. Wcześniejsze szacunki mówiły o 30 tonach.

Akcja ratunkowa nabrała tempa w ostatni weekend w związku z prognozowanym załamaniem pogody. Gdyby doszło do przełamania kadłuba, do wody dostałoby się 1,7 tys. ton paliwa - twierdzą władze. Akcja odbywa się w bardzo trudnych warunkach, przy silnym wietrze i pięciometrowych falach.

"Istnieje naprawdę poważne ryzyko dużych szkód; nie mamy w tej sprawie żadnych złudzeń. To dlatego pracujemy 24 godziny na dobę, żeby wypompować paliwo" ze statku - powiedział Bruce Anderson z władz morskich.

Z 236-metrowej jednostki, pływającej pod banderą liberyjską, ewakuowano już całą załogę.

W akcję ratunkową zaangażowanych jest ok. 200 ludzi; 300 żołnierzy pozostaje w stanie gotowości na wypadek konieczności oczyszczania plaż.

Kontenerowiec osiadł na rafie u wybrzeży miasta Tauranga, na Wyspie Północnej, 5 października.

W poniedziałek niewielkie plamy paliwa dotarły do lądu. Znaleziono je m.in. na plaży w turystycznym mieście Mont Maunganui. Pobliską zatokę zamieszkują m.in. wieloryby, delfiny i ptaki morskie. Jak pisze agencja AFP, wyciek spowodował już śmierć wielu ptaków.

Według organizacji ekologicznej WWF "najbliższe 24 do 48 godzin będą kluczowe".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Największa katastrofa ekologiczna w kraju"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.