Napięcie w Korei i niepokój na świecie

Napięcie w Korei i niepokój na świecie
(fot. EPA/YONHAP)
PAP / drr

Phenian potęguje napięcie na Półwyspie Koreańskim. W środę nie wpuszczono pracowników z Korei Płd. do kompleksu przemysłowego Kaesong. Zaniepokojenie sytuacją wyraża Seul, a także Moskwa i Pekin. O Korei Płn. rozmawiali ministrowie obrony USA i Chin.

Korea Północna poinformowała, że zamyka dostęp do znajdującej się na jej terytorium strefy przemysłowej Kaesong prowadzonej wspólnie z sąsiadem z Południa. Według źródeł południowokoreańskich Phenian zezwolił ok. 800 pracownikom i menedżerom z Południa, obecnym w kompleksie, na powrót do domów; w środę zdecydowało się na to jednak 36 osób, co oznacza, że fabryki w Kaesongu nie przerwały pracy.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego sprecyzowało, że ci, którzy pozostali w kompleksie, są tam z wyboru, aby dopilnować pracy, ale wkrótce może im się skończyć żywność, ponieważ wszelkie dostawy pochodzą z Korei Płd.

W ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. Pod koniec ubiegłego tygodnia północnokoreański przywódca Kim Dzong Un postawił w stan gotowości północnokoreańskie wojska rakietowe w odpowiedzi na przelot dwóch amerykańskich bombowców strategicznych B-2 nad Półwyspem Koreańskim. W sobotę Korea Płn. ogłosiła, że weszła w stan wojny z Koreą Południową.

Minister obrony Korei Południowej Kim Kwan Dzin poinformował w środę, że rozważa wszystkie możliwe opcje, w tym militarną, by zapewnić bezpieczeństwo południowokoreańskim obywatelom pozostającym we wspólnej strefie przemysłowej na terytorium Korei Północnej.

Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podała, że rozwiązanie militarne jest brane pod uwagę w tzw. najgorszym scenariuszu.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Igor Morgułow oświadczył, że Rosja jest zaniepokojona "wybuchową" sytuacją wokół Korei Północnej. Zaapelował do wszystkich stron o "wstrzymanie się od wszelkich deklaracji i czynów mogących pogorszyć sytuację".

- Nie sądzę, by któraś ze stron z rozmysłem zmierzała do rozpętania wojny. Ale w obecnej bardzo napiętej sytuacji wystarczy banalny błąd ludzki lub techniczny, aby sytuacja wymknęła się spod kontroli - przestrzegł rosyjski wiceminister.

Wiceminister spraw zagranicznych Chin Zhang Yesui spotkał się we wtorek z ambasadorami USA i obu Korei w Pekinie, by wyrazić "poważne zaniepokojenie" sytuacją na Półwyspie Koreańskim - poinformował w środę rzecznik chińskiego MSZ.

- W obecnej sytuacji Chiny uważają, że wszystkie strony muszą zachować spokój i powściągliwość oraz powstrzymać się przed działaniami, które są wzajemnie prowokacyjne. Z pewnością nie powinny podejmować działań, które pogorszyłyby sytuację - zaznaczył rzecznik.

W związku z najnowszym wzrostem napięcia na Półwyspie Koreańskim minister obrony USA Chuck Hagel przeprowadził we wtorek wieczorem czasu waszyngtońskiego rozmowę telefoniczną z ministrem obrony Chin Changiem Wanquanem - poinformował w środę Pentagon.

Hagel zwrócił uwagę na dążenia Korei Północnej do wejścia w posiadanie broni jądrowej i międzykontynentalnych rakiet balistycznych oraz zaznaczył, że Waszyngton i Pekin powinny nadal wspólnie działać na rzecz przeciwstawienia się temu zagrożeniu - poinformował Pentagon w komunikacie.

"Financial Times" napisał w środę w komentarzu redakcyjnym, że choć utrzymywanie stosunków z państwem zbójeckim, takim jak Korea Północna, może budzić niesmak, to jednak trzeba się z nim komunikować, by uniknąć wojny.

"Korea Północna ma długą tradycję retoryki wojennej (...) jednak tym razem bębny biją głośniej i dłużej niż zwykle. Zwiększa to szanse popełnienia śmiertelnie groźnego błędu w ocenie sytuacji czy to przez Phenian, Seul, czy ich sojuszników" - ostrzega londyńska gazeta.

Zdaniem "FT" najważniejszym działaniem, mającym na celu rozładowanie napięcia jest "promowanie dialogu z Phenianem", przy czym "trzeba dać jasno do zrozumienia, że wszelki atak spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią". "Rozmowy, nawet w mniej ważnych sprawach, zmniejszą groźbę konfliktu. Może to oznaczać, że USA i Korea Płd. będą musiały porzucić denuklearyzację Korei Płn. jako warunek wstępny" - konkluduje "Financial Times".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Napięcie w Korei i niepokój na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.