NATO wyraziło zaniepokojenie rosyjskim systemem rakietowym

(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

NATO oświadczyło w piątek, że jest zaniepokojone nowym rosyjskim systemem rakietowym zdolnym do przenoszenia głowic nuklearnych, który według Sojuszu może naruszać układ o całkowitej likwidacji rakiet nuklearnych pośredniego zasięgu (INF).

Jak głosi komunikat NATO, "sojusznicy zidentyfikowali rosyjski system rakietowy, który budzi poważne zaniepokojenie", a Rosja powinna "zareagować na to zaniepokojenie w rzeczowy i transparentny sposób oraz aktywnie zaangażować się w techniczny dialog ze Stanami Zjednoczonymi".

W odrębnym oświadczeniu ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison stwierdziła, że zachowanie Rosji jest "niebezpieczne i destabilizujące". Jak zaznaczyła, "nasi sojusznicy potwierdzili, że USA wypełniają swe zobowiązania w ramach INF i że zachowanie Rosji budzi poważne zaniepokojenie".

Powołując się na przedstawicieli administracji USA, dziennik "New York Times" poinformował w lutym, że wbrew traktatowi INF Rosja wprowadziła na uzbrojenie nowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu SSC-8 - lądową wersję bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson.

Jeden z dwóch batalionów tych pocisków stacjonuje nadal na poligonie rakietowym Kapustin Jar koło Wołgogradu, a drugi przeniesiono stamtąd w grudniu do położonej gdzie indziej bazy operacyjnej. Liczebności pocisków w obu batalionach gazeta nie podała.

Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten oświadczył w kwietniu, że NATO i USA nie miałyby "żadnej obrony" przed pociskiem manewrującym SSC-8, gdyby rozmieszczono go w większych ilościach.

"Pojedynczy bazujący na lądzie pocisk manewrujący nie stanowi istotnego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych lub naszych sojuszników", ale "oznacza początek rozmieszczania struktury, która może stać się zagrożeniem w przyszłości" - powiedział Hyten w trakcie przesłuchania w komisji sił zbrojnych Senatu USA.

Podpisany 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie przez przywódców USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, układ INF wszedł w życie 1 czerwca 1988 roku. Wyeliminował on całkowicie z uzbrojenia obu państw stacjonujące na lądzie rakiety balistyczne i pociski manewrujące o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów. Po rozpadzie ZSRR jego zobowiązania z tytułu INF przeszły na Rosję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

NATO wyraziło zaniepokojenie rosyjskim systemem rakietowym
Komentarze (1)
RE
Ryszard Ewiak
16 grudnia 2017, 12:50
Księga Objawienia ostrzega: "I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi pokój, by się wzajemnie ludzie zabijali - i dano mu wielki miecz'" (6:4). Jezus ostrzegał: "Podniesie się naród na naród i królestwo na królestwo, trzęsienia ziemi także wielkie po miejscach, i głody i mory będą. Budzące postrach zarówno jak i niezwykłe zjawiska z nieba potężne będą" (Łukasza 21:10,11, przekład dosłowny). W wielu starożytnych manuskryptach tekst ten kończy się zwrotem: "i mrozy [και χειμωνες]". "Wielki miecz", "budzące postrach, niezwykłe i potężne zjawiska z nieba". To doprowadzi do zmian klimatycznych i światowej klęski głodu (por. Objawienie 6:5,6). Co to wszystko oznacza? Przed czym ostrzega nas tu Jezus?