Niemcy: komisja ds. odszkodowań dla ofiar wykorzystywania seksualnego otrzymała 900 wniosków

Niemcy: komisja ds. odszkodowań dla ofiar wykorzystywania seksualnego otrzymała 900 wniosków
pl.depositphotos.com
KAI/dm

Utworzona przez katolickich biskupów Niemiec niezależna komisja ds. uznanych odszkodowań dla ofiar wykorzystywania seksualnego (UKA) do 19 kwietnia otrzymała 909 wniosków od ofiar. Dotychczas zadecydowano w 67 przypadkach, a jeszcze w kwietniu zostanie omówionych ponad 30 wniosków - poinformowała komisja w Bonn.

W skład UKA wchodzą specjaliści z dziedziny prawa, medycyny i psychologii. Gremium to decyduje o wysokości odszkodowań pieniężnych dla ofiar wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne w Kościele katolickim Niemiec.

Członkowie komisji nie są zatrudnieni przez Kościół katolicki i pracują niezależnie od wskazań. Komisja została powołana w związku z obowiązującą od początku roku nową procedurą, na podstawie której Kościół katolicki w Niemczech wypłaca odszkodowania ofiarom nadużyć.

"Decyzje o wysokości odszkodowań są podejmowane indywidualnie dla każdego przypadku po dokładnych konsultacjach, biorąc pod uwagę wszystkie informacje dostarczone Komisji, w szczególności powagę poszczególnych przypadków nadużyć, wpływ na życie osób poszkodowanych oraz zakres ewentualnego tuszowania danego przypadku w Kościele katolickim" - podkreśla Komisja.

Możliwie najszybsze ustalenie, a następnie wypłata świadczeń, będą dokonywane bezpośrednio przez Komisję za pośrednictwem jej biura. Wyjątkiem są szczególnie poważne przypadki nadużyć seksualnych, w których stosowna zapłata przekracza 50.000 euro. W tym przypadku musi dojść do „porozumienia z zainteresowaną instytucją kościelną”.

Komisja poinformowała też, że na ogólną liczbę 909 wniosków, 73 z nich dotyczyły zakonów jako właścicieli domów dziecka, szkół lub innych instytucji. Do tej pory jednak w postępowaniu uczestniczyło tylko 46 zakonów. W odniesieniu do pozostałych UKA nie posiada uprawnień decyzyjnych. Do tej pory dotyczy to 24 wniosków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Niemcy: komisja ds. odszkodowań dla ofiar wykorzystywania seksualnego otrzymała 900 wniosków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.