Niemcy wstrzymują zbyt z zagrożonych farm

(fot. EPA/Frank Rumpenhorst)
PAP / drr

W związku z wykryciem w paszy szkodliwych dla zdrowia dioksyn władze niemieckie wstrzymały dotychczas zbyt z 4700 gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą drobią, w tym kur niosek, a także trzody chlewnej w 11 niemieckich krajach związkowych. Rolnicy domagają się odszkodowań.

Afera dioksynowa w Niemczech przybiera coraz większe rozmiary. W piątek ministerstwo rolnictwa landu Szlezwik-Holsztyn potwierdziło doniesienia mediów, że skażonymi tłuszczami paszowymi handlowano w Niemczech już od wielu miesięcy.

W marcu 2010 roku podczas kontroli w firmie produkującej tłuszcze paszowe Harles und Jentzsch stwierdzono przynajmniej dwa razy wyższe niż dopuszczalne ilości dioksyn, lecz prywatne laboratorium, które przeprowadziło badania, nie poinformowało władz o ich wynikach. Tłuszcze te nie powinny być wykorzystane jako składnik pasz - powiedział rzecznik ministerstwa. Prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko firmie Harles und Jentzsch.

Organizacje ochrony konsumentów ostrzegają, że rakotwórcze dioksyny mogą być obecne nie tylko w jajach i mięsie, lecz także mleku, bo zanieczyszczonymi paszami karmiono również bydło. Dotychczas jednak władze uspokajają, że stwierdzone w produktach spożywczych ilości szkodliwej substancji nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi. Według sondażu telewizji ARD 66 proc. Niemców nie uważa, że obecna afera dioksynowa wpłynie na ich przyzwyczajenia związane z konsumpcją. Jedynie 4 proc. chce zrezygnować ze spożywania jaj.

DEON.PL POLECA


Środki ostrożności, które podjęto w związku ze skandalem, w największym stopniu dotknęły rolników w Dolnej Saksonii. Władze tego landu nakazały przejściowe wstrzymanie zbytu z aż 4468 gospodarstw. Prezes Niemieckiego Związku Rolników Gerd Sonnleitner szacuje, że w związku ze skandalem straty rolnictwa sięgają 40-60 mln euro tygodniowo. - Branża producentów pasz musi możliwie szybko ustanowić fundusz odszkodowawczy - oświadczył Sonnleitner.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy wstrzymują zbyt z zagrożonych farm
Komentarze (1)
G
Gość
7 stycznia 2011, 13:25
Niemiecka histeria medialna dotycząca żywności...