Nowe polsko-chińskie porozumienia gospodarcze

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / psd

Eksport polskich jabłek, zwolnienia z VAT dla linii lotniczych, wymiana informacji celnych czy kontrole polskiego drobiu wysyłanego do Chin - to niektóre z gospodarczych efektów polsko-chińskich porozumień, które przyniosła wizyta chińskiego prezydenta w Polsce.

Ministerstwo Rozwoju i Narodowa Komisja Rozwoju i Reform ChRL podpisały "Memorandum o Porozumieniu w zakresie rozwoju obszarów łączności informacji (Informacyjny Jedwabny Szlak)". W dokumencie wskazano, że jego celem jest rozwój informacyjnego szlaku jedwabnego oraz promowanie współpracy i wymiany doświadczeń w obszarze aplikacji technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) dla osiągnięcia wzajemnych korzyści.

Określona w memorandum współpraca ma dotyczyć takich dziedzin nowych gałęzi przemysłu jak inteligentne miasta, sieci internetowe (szerokopasmowe) i usługi satelitarne. Obejmuje promowanie tworzenia testowych stref współpracy ekonomicznej informacyjnego szlaku jedwabnego pomiędzy Polską i Chinami; wspólne wyznaczanie miast partnerskich do wspólnej współpracy i wspieranie współpracy w takich obszarach jak: handel elektroniczny i tworzenie platform, usługi informacyjne i wymiana techniczna, ułatwianie logistyki i połączeń w zakresie handlowej łączności informacyjnej.

Podpisano umowę między rządem Polski i rządem ChRL w sprawie wzajemnego zwolnienia usług międzynarodowego transportu lotniczego z opodatkowania VAT lub podobnym podatkiem. Zgodnie z umową usługi międzynarodowego transportu lotniczego świadczone przez przedsiębiorstwo transportu lotniczego mające siedzibę w jednym z państw są zwolnione z tego podatku lub podatku podobnego.

DEON.PL POLECA


Strony zgodziły się na memorandum o porozumieniu w sprawie Wspólnego Sformułowania Założeń Dwustronnego Planu Współpracy. Podpisano też memorandum między Ministerstwem Rozwoju i Narodowym Komisji Rozwoju i Reform w sprawie powołania Komitetu Sterującego ws. Współpracy Przemysłowej.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał z Generalną Administracją ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chin (AQSIQ) protokół w sprawie wymagań fitosanitarnych dla eksportu jabłek z Polski do Chin. W dokumencie napisano, że Polska i Chiny w toku polubownych negocjacji zawarły porozumienie w sprawie eksportu jabłek z Polski do Chin. "Owoce jabłek (...) przeznaczone na eksport do Chin pochodzą z Polski i są zgodne z właściwymi przepisami fitosanitarnymi Chin i Polski, normami bezpieczeństwa sanitarnego oraz wolne od agrofagów kwarantannowych istotnych z punktu widzenia Chin" - napisano w umowie.

Ponadto minister rolnictwa podpisał z Generalnym Urzędem Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny ChRL memorandum o współpracy w sprawie kontroli substancji niepożądanych w produktach drobiowych przeznaczonych do eksportu z Polski do Chin. Zgodnie z nim Polska zobowiązuje się do utrzymywania bezpieczeństwo produktów drobiowych przeznaczonych do eksportu do Chin, będzie też porozumiewać się ze stroną chińską w sprawie standardów dotyczących kontroli substancji niepożądanych oraz procedur zarządzania ryzykiem produktów drobiowych dla potrzeb bezpieczeństwa produktów drobiowych.

Podpisano też list intencyjny o badaniach naukowych i współpracy dotyczącej zasad regionalizacji w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. W ramach listu strony zgodziły się ustanowić Ekspercką Grupę Roboczą składającą się z 10 przedstawicieli, po 5 członków reprezentujących każdą ze stron.

Z kolei memorandum w zakresie odpraw celnych między Służbą Celną RP i Generalną Administracją Celną ChRL wskazuje, że Polska i Chiny są ważnymi partnerami handlowymi, rośnie obustronna wymiana handlowa, w związku z czym istnieje zapotrzebowanie na wzmocnioną współpracę celną. Strony zobowiązały się w memorandum do publicznego udostępnienia informacji na temat procedur celnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i regulacjami oraz do zaoferowania niezbędnych ułatwień dla przedsiębiorców przestrzegających przepisy i dla legalnego handlu.

Ponadto polskie Ministerstwo Rozwoju i chińskie ministerstwo handlu podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w zakresie parków przemysłowych. Zgodnie z nim Polska i Chiny będą wymieniać się informacjami w zakresie parków przemysłowych, w poszanowaniu praw i przepisów, polityk i środków, doświadczeń i praktyk.

Ministerstwa te podpisały też memorandum o porozumieniu w sprawie wzmocnienia współpracy inwestycyjnej w zakresie infrastruktury logistycznej. Napisano w nim, że celem porozumienia jest zapewnienie wytycznych instytucjom oraz przedsiębiorstwom obu krajów w zakresie współpracy inwestycyjnej w obszarze infrastruktury logistycznej, w tym rozwoju i planowania, budowy i eksploatacji, inwestycji i finansowania itd.

Podczas forum Nowego Jedwabnego Szlaku podpisano też szereg innych umów gospodarczych. Chiński Exim Bank podpisał umowę z Ministerstwem Rozwoju, Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał również umowę dot. współpracy z China Development Bank i ICBC.

"Od kilku dni w mediach chińskich jest mnóstwo informacji o Polsce. Takiej kampanii PR nie bylibyśmy sobie w stanie nigdy zafundować. Dzięki niej budujemy polską markę i pewne zaplecze marketingowe dla polskich firm w Chinach. Podpisane na forum Nowego Jedwabnego Szlaku umowy są niezwykle ważne, bo od takich porozumień zaczyna się głębsza współpraca. Polsko-chińskich umów na pewno będzie więcej i na pewno nie zaprzepaścimy tej szansy" - powiedział PAP po podpisaniu porozumień prezes PAIiIZ Bartłomiej Pawlak.

Zawarto również dwie umowy związane z telekomunikacją. Huawei podpisał je z P4 oraz Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). Ta ostatnia mowa dotyczy utworzenia w Polsce Centrum Innowacji Data Science.

"Jednym z priorytetów firmy Huawei jest wspieranie sektora naukowego w Polsce oraz jego działań w obszarze badawczym. Wierzymy, że ścisła współpraca nauki i biznesu przynosi najlepsze rezultaty. Firmy takie jak Huawei posiadają globalne doświadczenie i wiedzę praktyczną, którą czerpią z rynku. Z kolei instytucje naukowe wyznaczają kierunki rozwoju, przez co są cennym partnerem. W ten sposób jesteśmy na bieżąco z trendami i na tej podstawie możemy dostarczać dopasowane, innowacyjne rozwiązania. Jest to świetna synergia" - skomentował Junfeng Li, Dyrektor Zarządzający Huawei Polska.

Na forum podpisano również umowę pomiędzy KGHM i China Minmetals Corporation.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowe polsko-chińskie porozumienia gospodarcze
Komentarze (1)
WDR .
21 czerwca 2016, 00:52
Widać, że wielu jest zaskoczonych intensyfikacją stosunków polsko-chińskich. Świetna decyzja prezydenta Dudy o wyjeździe do Chin na początku swojej prezydentury. Wtedy główne media ograniczyły się do pokazania prezydenta Dudy ślizgającego się po lodzie na chińskim murze. Gdyby pokazały więcej (a trzeba było samemu się doszukiwać istotnych informacji i debat ekspertów na youtube) to zdziwienie byłoby mniejsze.