Orban o uchodźcach, terroryzmie i "Panama Papers"

Orban o uchodźcach, terroryzmie i "Panama Papers"
(fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
PAP / kw

Premier Węgier Viktor Orban nazwał w piątek propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą kwot przyjmowania uchodźców otwartym atakiem na suwerenność narodową i oświadczył, że należy zapobiec jej przyjęciu.

Orban w wypowiedzi dla Radia Kossuth mówił również o tym, że Węgry powinny mieć podobne możliwości zapobiegania terroryzmowi co państwa zachodnie, oraz że należy zbadać węgierskie powiązania ze skandalem wokół "Panama Papers".

Premier zapowiedział, że w najbliższych tygodniach chce dotrzeć do jak największej liczby miejsc w Europie, by znaleźć sprzymierzeńców w sprawie kwot. Oświadczył, że jeśli zostanie przyjęta unijna propozycja dotycząca kwot, to Bruksela powinna powiedzieć, jaki będzie w przyszłości skład etniczny Węgier.

Wyraził przekonanie, że nie należy zmieniać rozporządzenia dublińskiego, zgodnie z którym za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada państwo, w jakim uchodźca przekroczył granicę UE, tylko przestrzegać porozumienia z Schengen.

DEON.PL POLECA

Komisja Europejska przedstawiła w środę warianty reformy unijnej polityki azylowej. Pierwszy zakłada wprowadzenie do rozporządzenia dublińskiego "mechanizmu korekcyjnego", by zapewnić bardziej sprawiedliwy podział ciężarów związanych z napływem uchodźców. Druga opcja, bardziej radykalna, zakłada dystrybucję uchodźców między państwa unijne według stałego klucza podziału i obiektywnych kryteriów, jak m.in. liczba ludności i poziom dochodu narodowego brutto.

Orban uznał za nieporozumienie oczekiwania, że umowa z Turcją cokolwiek rozwiąże na dłuższą metę. Według niego może ona jedynie powstrzymać napływ migrantów przez Bałkany, gdy tymczasem problemem jest 1,5 mln migrantów, którzy już znaleźli się w UE, oraz oczekiwane zwiększenie napływu innymi szlakami.

Premier nawiązał też do proponowanego przez rząd pakietu antyterrorystycznego, podkreślając, że dałby on węgierskim instytucjom i organom podobne możliwości zapobiegania terroryzmowi co w krajach zachodnich. Powtórzył też, że choć ostatni zamach terrorystyczny nastąpił za granicą, to był w istocie skierowany przeciwko całej UE, a więc także przeciw Węgrom.

Według niego istotne informacje powinny w przyszłości trafiać do jednego centrum, aby można było natychmiast wykryć ich wzajemne powiązania. Jak zaznaczył, nie chce, by powtórzyła się sytuacja z czasów komunistycznych, gdy służby bezpieczeństwa były wykorzystywane przeciwko obywatelom kraju, "ale w Europie przechodzimy obecnie kryzys bezpieczeństwa".

Jak zaznaczył, tajne służby poszczególnych państw powinny się nawzajem informować o wykryciu domniemanych działań terrorystycznych i każdą taką wiadomość należy traktować poważnie.

Premier oznajmił też, że zwróci się do ministra spraw wewnętrznych, tajnych służb oraz ministra gospodarki narodowej, któremu podlega Narodowy Urząd Podatków i Ceł (NAV), o zbadanie węgierskich powiązań ze spółkami offshore. Według niego węgierski wątek tej sprawy dotyczy raczej bankierów i raczej kapitału związanego z socjalistami.

W związku ze skandalem wokół "Panama Papers" członkostwo w Węgierskiej Partii Socjalistycznej zawiesił były skarbnik partii Laszlo Boldvai, który przyznał, że prawdziwe są informacje, iż jego żona miała na Samoa zarejestrowaną spółkę.

Portale węgierskie pisały też, że w skandal zamieszany był mniej znany polityk Fideszu Zsolt Horvath, który dwa lata temu odszedł z polityki po 16 latach zasiadania w parlamencie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Orban o uchodźcach, terroryzmie i "Panama Papers"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.