Palestyńczycy nie są gotowi na własne państwo

Palestyńczycy nie są gotowi na własne państwo
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas (fot. EPA/Jim Hollander)
PAP / drr

Izrael zapowiedział dostarczenie Radzie Bezpieczeństwa ONZ raportu, w którym stwierdzono, że Palestyńczycy nie są gotowi, by mieć własne państwo - poinformowało w niedzielę izraelskie radio.

W raporcie izraelskiego MSZ przedstawione mają być powody, dla których - zdaniem władz w Tel Awiwie - Palestyńczycy nie są zdolni do udźwignięcia niepodległego państwa. Jednym z argumentów ma być to, że nawet na Zachodnim Brzegu, nie mówiąc o Strefie Gazy, nie odbywają się demokratyczne wybory, w tym także te lokalne.

Izraelski MSZ wyśle też w najbliższych dniach specjalnych wysłanników do Kolumbii oraz Bośni i Hercegowiny, by przekonać je do głosowania na niekorzyść palestyńskiego wniosku o przyjęcie do ONZ. Oba kraje wchodzą do grona niestałych członków Rady Bezpieczeństwa, która ma podjąć decyzję w tej sprawie.

DEON.PL POLECA

Palestyńczycy twierdzą, że mogą liczyć na osiem głosów w Radzie, w której zasiada 15 państw (pięciu stałych i 10 niestałych członków). Rada podejmuje decyzje większością co najmniej dziewięciu głosów. Palestyńczykom brakuje, więc jednego głosu.

Podstawą głosowania ma być raport opracowany przez komisję Rady Bezpieczeństwa - ustali on, czy Palestyńczycy spełniają kryteria potrzebne do utworzenia własnego państwa.

Dwie palestyńskie enklawy w Izraelu: Strefa Gazy i Zachodni Brzeg, są odrębne nie tylko terytorialnie, ale i politycznie - od czasu wojny domowej w Strefie Gazy w 2007 roku. Na Zachodnim Brzegu rządzą władze Autonomii Palestyńskiej, uznawane przez Zachód za umiarkowane i traktowane jako partner w dyplomacji, a także zasilane finansowo przez USA i Unię Europejską. W Strefie Gazy rządzi natomiast Hamas, uważany przez państwa zachodnie za organizację terrorystyczną.

W maju oba palestyńskie ośrodki władzy ogłosiły, że zawierają porozumienie o pojednaniu. W rezultacie miał powstać rząd tymczasowy, którego zadaniem było przygotowanie ogólnopalestyńskich wyborów różnego szczebla i wyłonienie na tej podstawie władz sprawujących kontrolę nad obiema enklawami.

Jednak porozumienie pozostało na papierze, a obu skłóconym stronom nie udało się ustalić, kto miałby stanąć na czele wspólnego rządu przejściowego.

W efekcie - prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas odwołał niedawno wybory lokalne w Autonomii, które miały się odbyć 22 października.

Tymczasem palestyńskie samorządy nie mają demokratycznego mandatu, bowiem ich kadencja zakończyła się ponad rok temu. Na terytoriach palestyńskich od lat nie odbywają się też wybory prezydenckie ani parlamentarne. Abbas ostatni raz poddał się werdyktowi wyborców - w głosowaniu na prezydenta - w 2005 roku, a parlamentarne wybory nie odbyły się od 2006 r.

Co więcej, Hamas odrzuca wniosek o uznanie niepodległej Palestyny przez ONZ, złożony przez Abbasa. Uważa, że jego przyjęcie oznaczałoby pogodzenie się z granicami z 1967 roku i uznanie Izraela, podczas gdy zdaniem palestyńskich radykałów Izrael powinien przestać istnieć, a Palestyna powinna powstać na całym obszarze dawnego mandatu brytyjskiego.

- Destrukcyjne podziały wśród Palestyńczyków są naszym największym problemem i od lat szkodzą sprawie palestyńskiej na arenie międzynarodowej - przyznaje Diana Buttu, prawniczka, była negocjatorka i rzeczniczka Organizacji Wyzwolenia Palestyny. - Jak dotąd nie udało się znaleźć na nie skutecznej recepty - dodaje urodzona i wykształcona w Kanadzie Buttu.

Izrael akceptuje apel kwartetu, Palestyńczycy chcą końca osadnictwa

Izrael zaakceptował w niedzielę apel tzw. kwartetu bliskowschodniego o wznowienie rozmów pokojowych z Palestyńczykami, którzy z kolei powtórzyli, że warunkiem negocjacji jest zamrożenie izraelskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej.

"Izrael przyjmuje apel kwartetu o bezpośrednie negocjacje między stronami bez żadnych warunków wstępnych" - głosi oświadczenie premiera Benjamina Netanjahu. "Izrael wzywa władze palestyńskie, by uczyniły to samo i niezwłocznie przystąpiły do rozmów" - napisano.

Z kolei palestyński negocjator Saeb Erekat odparł, że skoro Netanjahu "akceptuje wezwanie kwartetu, powinien też ogłosić zaprzestanie osadnictwa i zaakceptować granice z 1967 roku, ponieważ najwyraźniej to jest właśnie żądanie kwartetu".

23 września kwartet (ONZ, UE, Rosja i USA) zaproponował Izraelczykom i Palestyńczykom wznowienie negocjacji pokojowych w celu zawarcia końcowego porozumienia do końca roku 2012. Odpowiedział w ten sposób na złożenie w ONZ przez Palestyńczyków wniosku o uznanie członkostwa.

We wtorek izraelskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło, że wyraziło zgodę na budowę 1100 nowych mieszkań w dzielnicy osadników żydowskich Gilo w Jerozolimie Wschodniej. Palestyńczycy chcą, by wschodnia Jerozolima była stolicą ich przyszłego państwa na ziemiach Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy, czyli w granicach sprzed wojny 1967 roku.

Tymczasem Izrael uznaje Jerozolimę za swoją "wieczną i niepodzielną stolicę" i zapowiada, że dzielnica Gilo pozostanie pod izraelską kontrolą. Izraelski plan budowy domów w Jerozolimie Wschodniej skrytykowała w ostatnich dniach szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Palestyńczycy nie są gotowi na własne państwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.