PE odrzucił wniosek o wotum nieufności

PE odrzucił wniosek o wotum nieufności
(fot. EPA/PATRICK SEEGER)
PAP/ kn

Parlament Europejski odrzucił w czwartek w Strasburgu wniosek o wotum nieufności wobec KE w związku z aferą wokół praktyk podatkowych stosowanych przez Luksemburg, gdy premierem tego kraju był szef Komisji Jean-Claude Juncker.

Za odrzuceniem wniosku o wotum nieufności opowiedziało się w głosowaniu 461 europosłów, 101 było za jego przyjęciem, a 88 wstrzymało się od głosu.

Inicjatorem wniosku była eurosceptyczna frakcja Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), której liderem jest Brytyjczyk Nigel Farage z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Pod wnioskiem podpisało się w sumie 76 europosłów z tej frakcji oraz niezrzeszonych.

Autor wniosku Marco Zanni z EFDD przekonywał podczas poniedziałkowej debaty w PE, że Juncker jest antytezą wartości europejskich, a jego dotychczasowe odpowiedzi w tej sprawie są niesatysfakcjonujące. "Wiemy wszyscy, po której stronie jest Juncker, gdy chodzi o miliardy oszczędności podatkowych dla przedsiębiorstw" - mówił.

DEON.PL POLECA

Przedstawiciele głównych frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim, czyli chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) oraz socjalistów, bronili Junckera w trakcie debaty. Zapowiedzieli, że zagłosują przeciwko wnioskowi.

Sam Juncker, który w poniedziałek w PE zjawił się z całym składem swojej Komisji, powtarzał swoją diagnozę, że to różnice w systemach podatkowych państw UE pozwalają na wykorzystywanie ich przez międzynarodowe koncerny.

"Zastanawiam się, jaka jest zasadność tego wniosku, bo przecież jego autorzy wiedzą, że nie jestem przyjacielem wielkiego kapitału" - mówił wówczas. Dodał przy tym, że jeśli PE zażąda jego dymisji, złoży ją.

W związku z aferą LuxLeaks frakcja Zielonych w PE złożyła wniosek o powołanie komisji śledczej, która zbadałaby praktyki Luksemburga i innych krajów UE ułatwiające koncernom uchylanie się i unikanie płacenia podatków.

W czwartek jednak zdecydowano o odłożeniu decyzji, jakie kroki w tej sprawie ma podjąć PE.

Na początku listopada dziennikarze ujawnili, że Luksemburg przez wiele lat stosował preferencyjne stawki podatkowe dla wielu firm. Dzięki umowom zawieranym z władzami Luksemburga ponad 300 koncernów płaciło bardzo niskie podatki. Pozostałe kraje UE, gdzie koncerny te osiągały zyski, traciły miliardy euro na niezapłaconych podatkach. Aferę nazwano Luxembourg Leaks.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PE odrzucił wniosek o wotum nieufności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.