Plakaty wychwalające faszyzm na ulicach Rzymu

(fot. flickr.com / Salim Virji / CC BY-SA 2.0)
PAP / pz

Konsternację wielu rzymian wywołały rozwieszone w centrum Wiecznego Miasta plakaty, wychwalające Republikę Salo, marionetkowe państwo, utworzone w 1943 r. w północnych Włoszech przez przywódcę faszyzmu Benito Mussoliniego, przy wsparciu hitlerowców.

Plakaty pojawiły się tuż przed przypadającym w środę Świętem Wyzwolenia, upamiętniającym zwycięstwo antyfaszystowskiej partyzantki w 1945 roku.

To co roku szczególny moment, w którym wciąż dochodzą do głosu głębokie podziały we włoskim społeczeństwie w ocenie historii najnowszej a zwłaszcza działalności lewicowej partyzantki antyfaszystowskiej. Włosi nieprzerwanie spierają się o rodzimy faszyzm Mussoliniego, który zdaniem części prawicy oraz niektórych jej zwolenników nie zasługuje wyłącznie na kategoryczne potępienie, mimo ustaw rasowych i zakładania obozów koncentracyjnych. Niektórzy prawicowi politycy nie uczestniczą w obchodach 25 kwietnia.

W tym roku rosnącą tradycyjnie przed Świętem Wyzwolenia atmosferę napięcia rozbudziły dodatkowo plakaty rozwieszone między innymi w rejonie Kapitolu i Placu Weneckiego. Na tle historycznego zdjęcia z czasów Republiki Salo widnieje napis: "Wszyscy bohaterowie są młodzi i piękni". Pod nim zaś umieszczono dedykację: "Chłopcom z Salo".

DEON.PL POLECA

Nie jest jasne, która z sił skrajnej włoskiej prawicy stoi za tymi niepodpisanymi plakatami, przed którymi rzymianie zatrzymują się z niedowierzaniem i to tym większym, że wiszą one na oficjalnych tablicach władz Wiecznego Miasta.

Największe oburzenie wyraził związany z lewicą piosenkarz Francesco Guccini, bo to z jego piosenki zaczerpnięto widniejące na plakacie zdanie o bohaterach. Zarzucił on anonimowym autorom plakatów instrumentalne, całkowicie sprzeczne z intencjami wykorzystanie słów z jego ballady.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Plakaty wychwalające faszyzm na ulicach Rzymu
Komentarze (1)
S
szary
24 kwietnia 2012, 09:52
 Co tam parę plakatów, skoro niedługo  odbędą  się  zawody  EURO 2012  w kraju,  w którym  oficjanie  czci  się  oddziały SS poprzez m.in.  stawianie im pomników.   Poza tym  faszyzm  wyrósł  z ideałów  l e w i c o wy c h ( marksistowska rewolucja, walka z burżuazją,  kolektywizm państwowy),  a nie prawicowych (wolność jednostki, poszanowanie własności, szacunek dla tradycji, wiara w Boga).   To międzynarodówka  komunistyczna  spycha  faszyzm  na prawo, co jednak nie znaczy , że jest to  prawica.   Nie dajmy sie zwariować.