Polska oświata na Litwie jest zagrożona

Polska oświata na Litwie jest zagrożona
Komisja przyjęła w czwartek jednogłośnie dezyderat "w sprawie fiaska rozmów polsko-litewskich o problemach polskiej oświaty na Litwie".
PAP / slo

Polska oświata na Litwie jest zagrożona - ocenia sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą. Komisja zwróciła się do rządu o przygotowanie programu "opieki nad oświatą polskojęzyczną" na Litwie. Taki program może być przedstawiony szybko - zapewnia MEN.

Komisja przyjęła w czwartek jednogłośnie dezyderat "w sprawie fiaska rozmów polsko-litewskich o problemach polskiej oświaty na Litwie". Dokument jest skierowany do ministra spraw zagranicznych.

W dezyderacie przypomniano spotkania Polsko-Litewskiego Zespołu Ekspertów Edukacyjnych i Przedstawicieli Mniejszości Narodowych, które nie zakończyły się podpisaniem wspólnego komunikatu końcowego. Stało się tak, gdyż - zdaniem strony polskiej - nie doszło do porozumienia w sprawach zasadniczych.

"Argumentowano, że zapisy te są sprzeczne z zasadą gwarancji równych szans edukacyjnych uczniów, gdyż wprowadzają zmiany w zbyt krótkim czasie, a także prowadzą do pogorszenia już nabytych praw edukacyjnych polskiej mniejszości narodowej" - napisano w dezyderacie.

DEON.PL POLECA

Jak zaznaczono, jest to niezgodne z postanowieniami Traktatu między Republiką Litewską a Rzeczpospolitą Polską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy oraz Konwencją Ramową Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych.

"Strona litewska okazała się głucha na te argumenty. Ponieważ rząd litewski nie jest skłonny do uznania potrzeby wprowadzenia zmian do kontrowersyjnej ustawy i wynikających z niej aktów wykonawczych, polska oświata na Litwie jest poważnie zagrożona" - zapisano w dezyderacie.

Według komisji sejmowej, zakończenie bez osiągnięcia porozumienia trzymiesięcznych prac polsko-litewskiego zespołu do spraw oświaty "wzmaga obawy o przyszłość szkolnictwa polskojęzycznego na Litwie".

W związku tym komisja zwróciła się do rządu o pilne przygotowanie rządowego programu "opieki nad oświatą polskojęzyczną w Republice Litewskiej". Program ten - według posłów - powinien opisywać wszelkie formy pomocy oświacie polskiej na Litwie.

Obecny na czwartkowym posiedzeniu komisji wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki, którzy przewodniczył polskiej części polsko-litewskiego zespołu do spraw oświaty, powiedział, że Polska prowadzi już wiele działań na rzecz polskiej oświaty na Litwie. Te działania to m.in. szkolenia dla nauczycieli pracujących w polskich szkołach, czy wyposażenie tych szkół w laptopy. Zapewnił, że program opieki może być przedstawiony w szybkim czasie. "Jesteśmy do tego gotowi" - poinformował.

W dezyderacie komisja sejmowa zwróciła się też do rządu o przedstawienie problemów polskiej mniejszości na Litwie na forum międzynarodowych "w celu uzyskania stosownej reakcji organizacji międzynarodowych wobec Republiki Litewskiej, łamiącej prawa mniejszości i prawa człowieka".

Komisja zaapelowała także do posłów litewskiego Sejmu o aktywne włączenie się w "dialog, mający na celu rozwiązanie narastających problemów Polaków zamieszkujących Wileńszczyznę". Jednocześnie zadeklarowała gotowość do współpracy skierowanej na rzecz poprawy sytuacji mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej mniejszości w Polsce.

Zgodnie z nową ustawą, przeciwko której protestują Polacy na Litwie, od 2013 r. w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Obecnie program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich na Litwie różni się. W szkołach litewskich język ten jest wykładany jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze. Natomiast w szkołach mniejszości - jako język państwowy.

W ustawie zapisano też, że od 1 września 2011 r. w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy są prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku wykładany jest przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska oświata na Litwie jest zagrożona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.