Polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mh

Pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz prezydenta Francji Francois Hollande'a rozpoczęły się w Warszawie w piątek przed godz.17 polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy mają dotyczyć m.in. polityki bezpieczeństwa i obrony.

Prezydent Francji przybył w piątek do Warszawy prosto ze szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie; stronę polską na szczycie reprezentował prezydent Bronisław Komorowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski. Hollande spotka się z Komorowskim w piątek o godz. 19.45 w Belwederze.
Przed godz. 17 w kancelarii premiera - po oficjalnym powitaniu - rozpoczęła się rozmowa Tuska i Hollande’a; równolegle mają się toczyć rozmowy polskich ministrów z francuskimi odpowiednikami. Ok. godz. 17.50 przewidziano spotkanie z mediami polskiego premiera i prezydenta Francji.
Konsultacje w Warszawie mają dotyczyć m.in. polityki bezpieczeństwa i obrony. O wzmocnienie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE Polska zabiega od dawna. Rozwój tej polityki, prócz Warszawy, popierają także Paryż i Berlin - w ramach Trójkąta Weimarskiego.
Kancelaria premiera podkreśla, że tematem rozmów będzie współpraca wojskowa, w tym współpraca przemysłów obronnych oraz wspólne ćwiczenia wojskowe. Francja wystawiła podczas ostatnich ćwiczeń NATO jeden z największych kontyngentów, a to - według kancelarii premiera - pokazuje rolę Francji w europejskiej układance obronnej.
W ramach spotkań bilateralnych na szczeblu ministrów spotkają się ministrowie obrony: Tomasz Siemoniak i Jean-Yves Le Drian. W obecności Tuska i Hollande'a podpisany zostanie list intencyjny o współpracy pomiędzy resortami obrony Polski i Francji w zakresie wzmocnienia współpracy w dziedzinie morskiej.
W agendzie rozmów są też kwestie europejskie, w tym ocena sytuacji politycznej w Unii, reforma unii gospodarczo-walutowej, unia bankowa oraz unijna dyrektywa ds. delegowania pracowników. Tusk z Hollande`em będą rozmawiali też o zagadnieniach międzynarodowych, m.in. o sytuacji w Syrii, Egipcie i Iranie, a także o współpracy gospodarczej, w tym przede wszystkim inwestycyjnej.
W trakcie konsultacji zostanie przyjęty zaktualizowany program współpracy na następne pięć lat, czyli - jak zwraca uwagę kancelaria premiera - dokument wykonawczy dla polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego, które zostało zawarte w 2008 roku.
W trakcie konsultacji prawdopodobnie zostanie ogłoszony też plan ustanowienia polsko-francuskiej nagrody im. Bronisława Geremka, która ma być przyznawana przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów; nagroda byłaby przyznawana co dwa lata w takich dziedzinach jak: sprawy publiczne, kultura, nauka, gospodarka oraz integracja europejska.
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Francji
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w piątek wieczorem w Belwederze z prezydentem Francji Francois Hollande'em. Jak informował polski prezydent, tematami spotkania będą: strategia UE po szczycie w Wilnie i przyszłość Partnerstwa Wschodniego.
Komorowski mówił w czwartek, że bardzo ważne jest, aby z prezydentem Hollande'em omówić dwustronne relacje i umocnić "dobre partnerstwo polsko-francuskie". Umocnić je także - podkreślił polski prezydent - "poprzez wspólnotę poglądów na przyszłość Partnerstwa Wschodniego ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy".
"Jestem przekonany, że w ramach tego partnerstwa polsko-francuskiego, temat i problem Partnerstwa Wschodniego zajmie istotną część rozmowy z prezydentem Francji" - zaznaczył prezydent.
W piątek zakończył się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie; wbrew wcześniejszym planom nie podpisano umowy o stowarzyszeniu UE-Ukraina.
Prezydent podkreślił w piątek po szczycie, że UE mówi jednym głosem, iż drzwi dla Ukrainy, jeśli chodzi o podpisanie umowy stowarzyszeniowej, są nadal otwarte. Komorowski przekonywał, że to ważne dla Polski, UE i Ukrainy.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.