Prasa: fiasko szczytu w Hanoi nie wyklucza porozumienia w przyszłości

Prasa: fiasko szczytu w Hanoi nie wyklucza porozumienia w przyszłości
(PAP/EPA/LUONG THAI LINH / POOL)
PAP / sz

Brytyjska prasa ocenia, że fiasko szczytu przywódców USA i Korei Północnej w Hanoi nie przekreśla możliwości zawarcia porozumienia w przyszłości. Podkreśla też, że dotychczasowa polityka Donalda Trumpa wobec Kim Dzong Una przyniosła pewne pozytywne efekty dla regionu.

Podczas dwudniowego szczytu przywódców obu państw w stolicy Wietnamu Kim miał zaproponować zamknięcie ośrodka badań nuklearnych w Jongbjon w zamian za całkowite lub częściowe zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na Koreę Północną.

DEON.PL POLECA




"Rezultat spotkania pomiędzy Donaldem Trumpem a Kim Dzong Unem jest bez wątpienia niepowodzeniem. Ale to nie jest katastrofa. Jak zasugerował Trump, to nie wyklucza, możliwości, że porozumienie zostanie ostateczne osiągnięte. Ci, którzy daleko sięgają pamięcią, mogą przypomnieć sobie szczyt w Reykjaviku z udziałem Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa w 1986 roku, który został zerwany w dramatycznych okolicznościach, lecz rok później nastąpiło podpisanie porozumienia o kontroli zbrojeń" - pisze w komentarzu redakcyjnym "Financial Times".

Zwracając uwagę, że Trumpowi, podobnie jak niegdyś Reaganowi, zarzuca się, że często przybywa na szczyty nieprzygotowany i przedkłada znalezienie osobistej chemii z drugą stroną ponad normalne dyplomatyczne przygotowania, "FT" uznaje, że te oskarżenia są do pewnego stopnia uzasadnione.

"Ale prezydent USA zasługuje także na pewne uznanie. Odszedł od niebezpiecznej retoryki z początkowego okresu sprawowania władzy, gdy groził Korei Północnej ogniem i furią. Jego nowe pragnienie, by sprawdzić możliwości dyplomacji jest bez wątpienia bardziej pożądane niż jastrzębie instynkty niektórych jego wysokiej rangi nominatów" - podkreśla "FT".

"Jest mało prawdopodobne, by Trump kiedykolwiek osiągnął swój cel jakim jest całkowita denuklearyzacja Korei Północnej. Ale jego dyplomatyczna ścieżka już zaowocowała pewnymi ważnymi postępami. Jak zauważył prezydent USA, ważne jest, by Korea Północna utrzymała swoje moratorium na testy rakietowe, które podnosiły napięcie do niebezpiecznych poziomów" - ocenia.

Rozważając dalszy rozwój sytuacji, "FT" ocenia, że najbardziej oczywistym polem szukania porozumienia w najbliższych miesiącach jest częściowa denuklearyzacja w zamian za częściowe zniesienie sankcji. To "może pomóc budować zaufanie, zmniejszyć napięcia i otworzyć Koreę Północną na wpływy zewnętrzne. Szczyt w Hanoi się nie udał, ale nie powinien zamykać drzwi dla dyplomacji" - podsumowuje gazeta.

W podobnym tonie utrzymany jest komentarz redakcyjny dziennika "The Times". Zwraca on uwagę, że Trump był tym razem ostrożniejszy niż podczas pierwszego szczytu z Kimem w ubiegłym roku w Singapurze i nie dał się złapać na jego ofertę zniesienia sankcji w zamian za zamknięcie ośrodka nuklearnego w Jongbjon.

"Karykaturalnie postrzegany Trump wróciłby do Waszyngtonu ogłaszając takie porozumienie triumfem. Trump nie ukrywał swoich ambicji deklarując, że ma nadzieję, iż szczyt będzie taki sam albo nawet większy niż poprzedni. Kim mógł kalkulować, że nawet niewielkie ustępstwo z jego strony będzie przestawione jako przełom. Jednak prezydent został także poinstruowany przez bardziej jastrzębich urzędników, jak sekretarz stanu Mike Pompeo czy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, że Kim prawdopodobnie ma jeszcze dwa ośrodki nuklearne, a być może więcej" - pisze "The Times".

Również ta gazeta podkreśla, że dotychczasowe relacje Trumpa z Kimem przyniosły pewne korzyści dla regionu, jak ocieplenie relacji między obydwoma państwami koreańskimi czy wstrzymanie testów nuklearnych.

"Chociaż impet w kierunku rozbrojenia zapewne został wstrzymany, Trumpowi najwyraźniej udało się utrzymać serdeczne relacje, nie wychodząc przy tym na głupca. Teraz czas na Kima, by rozważył ile może zyskać na realnym postępie" - konkluduje "The Times".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prasa: fiasko szczytu w Hanoi nie wyklucza porozumienia w przyszłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.