Premier Hiszpanii przyjmuje wyjaśnienia USA

(fot. EPA/Ron Sachs)
PAP / drr

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy, który złożył w poniedziałek wizytę w Białym Domu, powiedział, że wyjaśnienia jakie Madryt uzyskał od USA w sprawie prowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) programów inwigilacji "są satysfakcjonujące".

"Rząd (hiszpański) miał pełen kontakt z dyplomatami USA w Hiszpanii, a także na innych szczeblach i uznajemy otrzymane wyjaśnienia za satysfakcjonujące" - powiedział dziennikarzom Rajoy po spotkaniu z Obamą.

DEON.PL POLECA

W październiku dziennik "El Mundo" ujawnił, że NSA w ramach jednego z programów inwigilacyjnych przechwyciła dane o 60,5 milionach rozmów telefonicznych w Hiszpanii w okresie od 10 grudnia 2012 r. do 8 stycznia 2013 r. Na dowód gazeta załączyła wykres uzyskany od byłego pracownika amerykańskich służb Edwarda Snowdena.

Z jednego z dokumentów ujawnionych przez Snowdena wynikało, że NSA monitorowała rozmowy telefoniczne aż 35 niewymienionych z nazwiska "światowych liderów". Ich numery telefonów NSA miała dostać od urzędników rządowych. Źródła w Białym Domu wskazywały jednak, że Obama nie wiedział np. iż podsłuchiwano telefon kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Jak informował dziennik "El Pais", wśród inwigilowanych przez NSA byli też członkowie hiszpańskiego rządu, w tym były premier Jose Luis Zapatero.

Doniesienia o prowadzonej na masową skalę inwigilacji komunikacji telefonicznej i internetowej, zarówno Amerykanów jak i obcokrajowców, wywołały burzę krytyki w USA i na świecie. Wiele stolic UE zażądało wyjaśnień, a w ich imieniu Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje z USA w sprawie praktyk wywiadowczych.

W piątek spodziewane jest ogłoszeniem przez Obamę decyzji o zmianach w programach inwigilacji NSA w odpowiedzi na obawy, iż dochodzi do nadużyć i naruszania prywatności obywateli. Już dwóch federalnych sędziów oskarżyło NSA o naruszenie zapisów konstytucji USA.

W grudniu powołana przez Obamę grupa niezależnych ekspertów zarekomendowała mu ponad 40 zmian, które - jeśli zostałyby wdrożone - dość znacząco ograniczyłyby kontrowersyjne praktyki NSA. Większość rekomendacji dotyczy inwigilacji Amerykanów. Ale eksperci proponują, by to prezydent USA osobiście podejmował decyzję w sprawie szpiegowania przywódców sojuszniczych państw. Eksperci proponują też zawieranie z innymi krajami dwustronnych umów antyszpiegowskich.

Jak poinformował Biały Dom, w rozmowie z Rajoyem Obama podkreślał, że głównym wyzwaniem Hiszpanii jest obecnie walka z bezrobociem i pobudzanie wzrostu gospodarczego. Jednocześnie chwalił dotychczas przeprowadzone przez Madryt reformy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Hiszpanii przyjmuje wyjaśnienia USA
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.