Premier: plan dla Białorusi przyjęty jednogłośnie; w planie m.in. długoterminowe inwestycje

Premier: plan dla Białorusi przyjęty jednogłośnie; w planie m.in. długoterminowe inwestycje
fot. PAP/EPA/ARIS OIKONOMOU / POOL
PAP / pk

Plan gospodarczy dla Białorusi na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli został przyjęty jednogłośnie; obejmuje on m.in. długoterminowe inwestycje oraz rozmowy o wprowadzeniu ruchu bezwizowego - podkreślił we wpisie na Facebooku w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki po zakończeniu drugiego dnia unijnego szczytu ocenił, że "polska wizja polityki wobec kryzysu białoruskiego staje się wizją unijną".

W swoim wpisie przypomniał, że Rada Europejska przyjęła po długiej debacie zaproponowany przez niego w imieniu Grupy Wyszehradzkiej (V4) plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi. Zapis o tym znalazł się również w konkluzjach posiedzenia.

DEON.PL POLECA

"Rada Europejska zachęca też Komisję Europejską do przygotowania kompleksowego planu wsparcia gospodarczego na rzecz demokratycznej Białorusi" - czytamy w przyjętych postanowieniach szczytu.

Szef polskiego rządu podkreślił, że plan został wypracowany z Węgrami, Czechami oraz Słowacją i zaprezentowany w ubiegłym tygodniu podczas spotkania z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, a na szczycie został przyjęty "jednogłośnie".

"To ważny moment dla Polski i polskiej dyplomacji, która od kilku tygodni ciężko pracowała nad wypracowaniem tego dokumentu" - napisał Morawiecki.

Wśród elementów "Planu ekonomicznego dla Białorusi" szef polskiego rządu wymienił: partnerstwo w długoterminowych inwestycjach infrastrukturalnych na Białorusi, rozmowy o wprowadzeniu ruchu bezwizowego, pakiet stabilizacji białoruskiej gospodarki, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, poprawę sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw.

Zdaniem premiera wydarzenia na Białorusi są podobne do historii "Solidarności", które 40 lat temu przyniosły Polsce przełom na - jak określił - "drodze wyzwolenia spod komunistycznego reżimu". "Dlatego Polska mówi dziś z Białorusią jednym językiem! Jest to język solidarności, wolności i troski o drugiego człowieka" - dodał premier.

Szef rządu nawiązał również do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, potępionej w konkluzjach szczytu. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że sprawa ta zostanie omówiona również na kolejnym szczycie, i wezwał Rosję do przeprowadzenia śledztwa.

Morawiecki w swoim wpisie połączył kwestię otrucia Nawalnego z gazociągiem Nord Stream 2.

"Wczoraj miała również miejsce dyskusja na temat otrucia Aleksieja Nawalnego oraz Nord Stream 2. Pojawiły się głosy, iż należy przemyśleć przyszłość tego projektu w kontekście ostatnich działań Rosji. To ważny głos, dający nadzieję na zrozumienie sytuacji, w jakiej znalazła się Europa. Nie możemy uznać Rosji za wiarygodnego partnera, a sam gazociąg Nord Stream 2 kosztował Europę zbyt wiele. Jego budowa powinna zostać wstrzymana" - napisał szef polskiego rządu.

Podczas unijnego szczytu liderzy odblokowali sankcje, jakie UE nałoży na przedstawicieli reżimu białoruskiego. Restrykcje zostały przyjęte formalnie w piątek.

Na liście sankcyjnej nie ma Alaksandra Łukaszenki, jednak - jak zapewnił w czwartek Michel - UE będzie przyglądać się sytuacji na Białorusi i dalszemu rozwojowi wydarzeń. Ponadto Rada potępiła przemoc władz białoruskich wobec pokojowych demonstrantów, a także zastraszanie, arbitralne aresztowania i zatrzymania po sierpniowych wyborach prezydenckich, których wyników UE nie uznaje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Premier: plan dla Białorusi przyjęty jednogłośnie; w planie m.in. długoterminowe inwestycje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.