Prezydent Duda udaje się do Nowego Jorku
Udział w 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ, rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, a także spotkanie z Polonią na Greenpoincie - to główne punkty kilkudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku.
Prezydent wylatuje do Stanów Zjednoczonych w sobotę. Razem z Andrzejem Dudą do Nowego Jorku udaje się szef MSZ Grzegorz Schetyna.
Prezydent w trakcie wizyty ma wesprzeć kandydaturę Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-19.
- To będzie bardzo intensywny pobyt, który będzie także początkiem zaangażowania prezydenta w kampanię na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa. Celem wizyty jest silniejsze zaangażowanie Polski w systemie Narodów Zjednoczonych - zapowiedział w piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Wizytę w Nowym Jorku Andrzej Duda rozpocznie w niedzielę lokalnego czasu od oddania hołdu ofiarom zamachu na World Trade Center 11 września 2001 roku. Odwiedzi Ground Zero - miejsce, w którym stały gmachy WTC.
Tego dnia prezydent odwiedzi też dzielnicę Greenpoint - drugie po Chicago największe skupisko Polaków w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda weźmie udział we mszy w kościele pw. Św. Stanisława Kostki, spotka się też z Polonią.
Po południu spotka się z sekretarzem generalnym Narodów Zjednoczonych Ban Ki Munem w siedzibie ONZ. Na wieczór zaplanowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy w ramach szczytu ONZ dot. agendy rozwojowej po 2015.
W poniedziałek rano lokalnego czasu prezydent zabierze głos w Debacie Generalnej 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. - Andrzej Duda wystąpi jako trzeci mówca, bezpośrednio po Baracku Obamie, przed prezydentem Chin i prezydentem Rosji, w czasie wystąpień inaugurujących sesję ONZ. Politycznym przesłaniem jest wzmocnienie polskiej obecności w systemie Narodów Zjednoczonych. To wystąpienie w prestiżowym momencie sesji jest ważnym sygnałem - podkreślił Szczerski.
- Wystąpienie będzie miało jedno, fundamentalne przesłanie: pokój i prawo. Pokój przez prawo i dzięki prawu. To motyw przewodni naszej kampanii na rzecz członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. Chcemy być państwem, które będzie bardzo silnie akcentowało potrzebę przywrócenia ładu międzynarodowego opartego o przestrzeganie prawa międzynarodowego - zaznaczył prezydencki minister.
Szczerski podkreślił, że decyzja, kto wejdzie do RB, zapadnie w 2017 roku.
Podczas wizyty zaplanowane są rozmowy dwustronne prezydenta Dudy z prezydent Chile, królem Jordanii, prezydentami Ukrainy, Kazachstanu, Węgier, Senegalu i premierem Nowej Zelandii. - Tym samym prezydent odbędzie serię rozmów dwustronnych z przedstawicielami istotnych krajów każdego z kontynentów - podkreślił Szczerski.
- Pan prezydent będzie też uczestniczył w trzech dużych konferencjach wielostronnych, w tym w dwóch okrągłych stołach, którym będzie przewodzić prezydent Barack Obama. Jeden okrągły stół ma dotyczyć misji pokojowych, drugi walki z terroryzmem i Państwem Islamskim. W tych spotkaniach prezydentowi będzie towarzyszył szef BBN Paweł Soloch - zapowiedział Szczerski.
We wtorek lokalnego czasu Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu grupy Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. Wezmą w nim udział również przywódcy Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Słowacji, Słowenii. - To spotkanie będzie miało istotne znaczenie jako nowy rodzaj spotkań środkowoeuropejskich. Inaugurujemy tę grupę - zaznaczył Szczerski.
- Zapowiadam jeszcze jedno ważne wydarzenie o niezwykle istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski i polskiej polityki zagranicznej, o którym poinformujemy po tym, jak się odbędzie - dodał. Nie chciał ujawnić, czy prezydent spotka się z prezydentem Barackiem Obamą.
Skomentuj artykuł