Prezydent Hollande o ratowaniu Cypru

(fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
PAP / mh

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział we wtorek, że sposób ratowania sektora bankowego Cypru jest wyjątkowy, a gwarancje dla depozytów bankowych muszą być "nieodwołalne". Hollande dodał, że Cypr jest "specyficznym, wyjątkowym i jedynym przypadkiem".

W poniedziałek w wypowiedzi dla dziennika "Financial Times" i agencji Reuters szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zasugerował, że uzgodniona w weekend pomoc dla Cypru, która przewiduje straty niektórych inwestorów i właścicieli depozytów bankowych, może na trwałe zmienić podejście eurolandu do radzenia sobie z upadającymi bankami. Dijsselbloem wyjaśnił, że podejście to miałoby polegać na "zepchnięciu ryzyka" płacenia za ratowanie banków z podatników na prywatnych inwestorów.
Rynki i kurs euro zareagowały spadkami na wypowiedź szefa eurogrupy, która stawiała pod znakiem zapytania bezpieczeństwo depozytów bankowych w przypadku zastosowania w strefie euro kolejnych programów pomocowych. Dijsselbloem wycofał się więc ze stwierdzenia, że pakiet pomocowy dla Cypru i warunki, na jakich go udzielono, mogą być nowym modelem rozwiązań dla banków.
Hollande podkreślił, że zasada gwarancji bankowych dla depozytów musi być honorowana w każdych warunkach.
Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli warunki programu pomocy dla Cypru. Kraj ten otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego, a w zamian ma przeprowadzić jego restrukturyzację, a także konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.
Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro. Ponadto największy bank cypryjski, Bank of Cyprus, przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).
W wynegocjowanym porozumieniu nie znalazł się zapis o jednorazowym podatku od części depozytów bankowych; takie rozwiązanie odrzucił w zeszłym tygodniu cypryjski parlament.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Hollande o ratowaniu Cypru
Komentarze (1)
SR
sposób ratowania ale kogo?
27 marca 2013, 01:57
– „Na Wschodzie zwyciężyli bolszewicy, na Zachodzie mieńszewicy – kakaja raznica?” Wł.Bukowski ostrzegał Polaków: uważajcie, nie przyjmujcie bezkrytycznie nowinek zachodnich. Wpadniecie w łapy komunizmu mieńszewickiego. Nawiasem mówiąc mało kto wie, że mieńszewików było znacznie więcej, niż bolszewików. Nazwa frakcji partii była podyktowana tym, że program bolszewicki był radykalniejszy – „więcej chcieli”.