Resort obrony Korei Południowej: Korea Płn. może wystrzelić ICBM

Resort obrony Korei Południowej: Korea Płn. może wystrzelić ICBM
(fot. PAP/EPA/SOUTH KOREA DEFENSE MINISTRY HANDOUT)
PAP / mp

Przedstawiciel ministerstwa obrony Korei Płd. powiedział w poniedziałek, że Korea Północna zdaje się przygotowywać do wystrzelenia rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, najprawdopodobniej międzykontynentalnego pocisku balistycznego ICBM.

"Wciąż widzimy oznaki, że może dojść do kolejnych prób z rakietami balistycznymi. Przewidujemy również, że Korea Północna może odpalić międzykontynentalny pocisk balistyczny" - oświadczył w parlamencie Korei Płd. przedstawiciel resortu obrony tego kraju Czang Kiung Su.

Odpowiadał on na pytania w sprawie szóstej i najsilniejszej próby nuklearnej Korei Północnej, którą ten kraj przeprowadził w niedzielę.

Na globalnych giełdach znów pogorszenie nastrojów - Korea Północna testuje bombę wodorową, a świat w strachu - informują maklerzy.

Na giełdach w zachodniej Europie w poniedziałek 63 spółki z indeksu Stoxx 600 zyskują, a 525 notuje spadki.

Te informacje mocno pogorszyły sentyment na rynkach - północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej.
Była to szósta i, wszystko wskazuje na to, najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.
Podczas rozmowy telefonicznej z premierem Japonii Shinzo Abe w niedzielę prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że "dla obrony własnej i sojuszników, Stany Zjednoczone są gotowe wykorzystać potencjał dyplomatyczny, konwencjonalny i nuklearny, który mają do dyspozycji".
Trump i Abe ostro skrytykowali przeprowadzony przez Pjongjang w niedzielę test bomby wodorowej, i potępili ciągłe próby destabilizacji podejmowane przez Koreę Północną i jej prowokacyjne działania.
Prezydent Trump zaznaczył, że Stany Zjednoczone czują się zobowiązane do obrony nie tylko kontynentalnej części państwa oraz innych terytoriów należących do USA, ale również obszaru państw sojuszników.
Wcześniej w niedzielę na możliwość wykorzystania arsenału nuklearnego wobec Korei Płn. wskazał szef Pentagonu James Mattis, który powiedział, że zagrożenie dla USA lub ich sojuszników ze strony Korei Płn. spotka się z "potężną odpowiedzią militarną", która będzie "skuteczna i druzgocąca". Dodał, że USA nie rozważają "całkowitego zniszczenia" Pjongjangu.
"Im więcej słyszysz o tego rodzaju zagrożeniach, tym bardziej się obawiasz" - mówi Bruce McCain, główny strateg inwestycyjny w Key Private Bank.
Władze Korei Płd. poinformowały w poniedziałek, że tymczasowo zostaną rozmieszczone dodatkowe cztery wyrzutnie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD po zakończeniu rządowej oceny wpływu tego przedsięwzięcia na środowisko.
Pewne działania konstrukcyjne zostaną przeprowadzone w celu rozmieszczenia czterech wyrzutni w Songdżu (Seongju) na południe od Seulu - napisał południowokoreański resort obrony w oświadczeniu.
W tej lokalizacji obecnie znajdują się już dwie wyrzutnie. Ministerstwo nie określiło, kiedy kolejne wyrzutnie zostaną rozlokowane na tym terenie. Pełna bateria rakiet liczy łącznie sześć wyrzutni.
Decyzja o rozmieszczeniu została podjęta przez prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina w obliczu rosnących napięć wywołanych przez Koreę Północną, która w niedzielę przeprowadziła szóstą i najsilniejszą dotąd próbę nuklearną - podaje agencja Reutera.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Resort obrony Korei Południowej: Korea Płn. może wystrzelić ICBM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.