Rosja będzie przeciwdziałać oskarżaniu Asada o użycie broni chemicznej
Rosja będzie przeciwdziałać wysuwanym pod adresem władz Syrii zarzutom o użycie broni chemicznej - oświadczył w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow na spotkaniu w Soczi z ministrem spraw zagranicznych Syrii Walidem el-Mualimem.
"Będziemy stanowczo przeciwdziałać próbom upolityczniania kwestii (broni) chemicznej, próbom gołosłownego - bez jakiegokolwiek profesjonalnego dochodzenia - oskarżania rządu Syrii o incydenty (...) z użyciem substancji trujących" - powiedział Ławrow.
"Jednostronne oskarżycielskie podejście"
Ocenił też, że dochodzi do prób "upolityczniania sytuacji wokół uregulowania (konfliktu) w Syrii" w strukturach ONZ - Zgromadzeniu Ogólnym i Radzie Praw Człowieka. Są to próby "jednostronnego oskarżycielskiego podejścia" - oznajmił Ławrow, dodając, że Rosja będzie się im "nadal stanowczo przeciwstawiać".
Szef MSZ zaznaczył, że Rosji zależy na ocenach władz w Damaszku dotyczących uregulowania konfliktu, by oba kraje mogły dalej prowadzić wszechstronną koordynację.
Podkreślił również "sukcesy w walce z terroryzmem, wraz z postępami armii syryjskiej przy wsparciu sił powietrzno-kosmicznych Federacji Rosyjskiej".
Rozwiązanie koalicji międzynarodowej?
Mualim na spotkaniu z rosyjskim ministrem mówił, że Damaszek będzie się domagał rozwiązania koalicji międzynarodowej pod wodzą USA prowadzącej operację wojskową w Syrii. Oświadczył, że koalicja "metodycznie niszczy wszystko oprócz Państwa Islamskiego (IS)", a jej działania są przez USA wykorzystywane jako pretekst do przedłużania konfliktu w Syrii.
Szef MSZ Syrii przebywa od poniedziałku z oficjalną wizytą w Rosji. Spotkał się m.in. z wicepremierem Dmitrijem Rogozinem, który jest w rządzie Rosji odpowiedzialny m.in. za kwestie przemysłu obronnego. Na posiedzeniu rosyjsko-syryjskiej komisji międzyrządowej Rogozin mówił głównie o perspektywach odbudowy gospodarczej Syrii.
Wyraził nadzieję, że przedsiębiorcy z Rosji będą brać czynny udział w tym procesie i zapewnił, że biznes rosyjski uzyska preferencje, które zostaną zapisane w kontraktach.
Skomentuj artykuł