Rosja i UE chcą partnerstwa i współpracy

(fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
PAP / mh

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył we wtorek, że jego kraj i Unia Europejska chcą jak najszybciej zawrzeć nowe porozumienie o partnerstwie i współpracy (PCA II).

Postęp prac nad tą umową, mającą zastąpić podobne porozumienie z 1994 roku, jest jednym z głównych tematów szczytu Rosja-UE, który od poniedziałku obraduje w Jekaterynburgu na Uralu.
Ze strony unijnej uczestniczą w nim szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.
FR reprezentują również ministrowie: spraw zagranicznych - Siergiej Ławrow, sprawiedliwości - Aleksandr Konowałow, energetyki - Aleksandr Nowak i rozwoju gospodarczego - Andriej Biełousow.
"Obie strony są zainteresowane, aby negocjacje w tej sprawie zakończyć w maksymalnie krótkim terminie" - oznajmił Putin, otwierając rozmowy plenarne dwóch delegacji. "Powinniśmy słyszeć się wzajemnie, uwzględniać interesy partnera, współpracować" - podkreślił rosyjski prezydent.
Rosja i UE rozpoczęły negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy (PCA II) w 2008 roku. Ma ona zapewnić podstawę prawną czterem priorytetowym obszarom współpracy FR i UE. Te cztery wspólne obszary to: gospodarka; wolność, bezpieczeństwo wewnętrzne i wymiar sprawiedliwości; bezpieczeństwo zewnętrzne; badania naukowe i edukacja.
Podczas marcowych konsultacji rządu Rosji i Komisji Europejskiej w Moskwie Barroso oświadczył, że miałoby symboliczne znaczenie, gdyby stronom udało się podpisać nowe porozumienie w 2014 roku, w 20. rocznicę zawarcia poprzedniej.
Jekaterynburski szczyt rozpoczął się w poniedziałek wieczorem od nieformalnej kolacji wydanej przez Putina, przy której przywódcy UE i Rosji omówili sytuację w ogarnietej wojną domową Syrii, stan gospodarki światowej, sytuację gospodarczą w Unii Europejskiej i Rosji oraz przygotowania do zbliżającego się szczytu G8 w Lough Erne w Irlandii Północnej i wrześniowego G20 w Petersburgu.
Tematami rozmów plenarnych - oprócz negocjowanej umowy o partnerstwie i współpracy - są też problemy dwustronnego handlu w kontekście przystąpienia FR do Światowej Organizacji Handlu (WTO), kwestie współpracy w różnych sferach, w tym energetycznej i transportowej, a także sprawa uproszczenie przepisów wizowych, a następnie całkowitego zniesienie wiz w ruchu osobowym.
Na wtorek poza rozmowami plenarnymi dwóch delegacji zaplanowano też robocze śniadanie, podczas którego strony zamierzają omówić sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, program jądrowy Iranu, sytuację na Półwyspie Koreańskim, a także konflikty w Naddniestrzu, Górskim Karabachu, Gruzji i Azji Środkowej.
Strona unijna zapowiedziała, że w Jekaterynburgu poruszy również temat demokracji i praw człowieka w Rosji.
Rosja rozczarowana, że UE nie przedłużyła embarga ws. Syrii
Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek w imieniu swojego kraju wyraził rozczarowanie z powodu tego, że Unia Europejska nie przedłużyła swojego embarga na dostawy broni do Syrii.
Przekazał zarazem, że strona rosyjska nie wykonała jeszcze kontraktu na dostawę do tego kraju rakietowego systemu przeciwlotniczego i przeciwbalistycznego S-300.
Sytuacja wokół ogarniętej wojną domową Syrii, w tym kwestia dostaw broni dla stron konfliktu, była jednym z głównych tematów dwudniowego szczytu Unia Europejska-Rosja, który we wtorek zakończył się w Jekaterynburgu na Uralu.
"Z naszej strony zostało podkreślone, że wszelkie próby wpłynięcia na sytuację przy użyciu siły, przez bezpośrednią interwencję wojskową są skazane na fiasko i nieuchronnie mieć będą poważne konsekwencje humanitarne" - oświadczył Putin na konferencji prasowej po rozmowach z przywódcami UE.
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ze swej strony oznajmił, że odtąd wszelkie decyzje dotyczące dostaw broni do Syrii będą podejmowane przez zainteresowane kraje Unii Europejskiej. Van Rompuy zaznaczył, że w UE panuje przekonanie, że kryzys syryjski może zostać uregulowany tylko metodami politycznymi.
Szef Rady Europejskiej oświadczył, że UE popiera inicjatywę Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych dotyczącą zwołania konferencji pokojowej w sprawie Syrii.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja i UE chcą partnerstwa i współpracy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.