Rośnie przemoc na tle religijnym – raport organizacji Open Doors

Rośnie przemoc na tle religijnym – raport organizacji Open Doors
Raport Open Doors o prześladowania chrześcijan - fot. www.opendoors.org
KAI / pzk

Ponad 365 mln wyznawców Chrystusa na całym świecie jest narażonych na wysoki poziom prześladowań i dyskryminacji ze względu na swoją wiarę – to jeden na siedmiu chrześcijan. Według międzywyznaniowej organizacji pomocowej Open Doors, tylko w okresie od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. zniszczono lub zamknięto 14 766 chrześcijańskich budynków, a 4998 chrześcijan zostało zabitych. Według opublikowanego w środę Światowego Indeksu Prześladowań (ŚIP) 2024, liczba niezgłoszonych przypadków jest znacznie wyższa. Organizacja pomocowa Open Doors od ponad 30 lat opracowuje ranking 50 krajów o największych prześladowaniach chrześcijan.

Według raportu, Korea Północna po raz kolejny znalazła się na szczycie negatywnego rankingu najcięższych prześladowań, a za nią uplasowały się Somalia, Libia, Erytrea, Jemen, Nigeria, Pakistan, Sudan, Iran i Afganistan. Najbardziej zaludnione kraje świata, Indie i Chiny, zajmują odpowiednio 11. i 19. miejsce.

Według ŚIP prześladowania nasiliły się w porównaniu z poprzednim rokiem, a dyskryminacja chrześcijan przejawia się w groźbach, wypędzeniach, a nawet zabijaniu wierzących. Prześladowcami są rządy, takie jak w Nikaragui (30. miejsce), które niszczą kościoły lub prześladują biskupów, a także grupy ekstremistyczne, które atakują wioski i miejsca kultu, tak jak to ma miejsce w Nigerii (6. miejsce). Ale klany plemienne i rodziny również prześladują krewnych, gdy ci przechodzą na wiarę chrześcijańską.

DEON.PL POLECA

Według organizacji pomocowej, przemoc wobec chrześcijan w okresie sprawozdawczym jest szczególnie widoczna w niszczeniu lub zamykaniu chrześcijańskich instytucji, takich jak szkoły, kościoły i szpitale. Kościoły w Chinach i Indiach są najbardziej zagrożone zamknięciem lub zniszczeniem. Podczas gdy w Chinach ograniczenia i kontrola pochodzą głównie od rządu, w Indiach to ‘agresywne tłumy’ przeprowadzają ataki na kościoły. Według raportu, co najmniej 160 chrześcijan w Indiach zostało zamordowanych przez hinduskich nacjonalistów z powodu ich wiary, w porównaniu do 17 w poprzednim roku. W samym stanie Manipur w 2023 r. zniszczono ponad 400 kościołów.

Pod rządami komunistycznej dyktatury w Korei Północnej chrześcijanie są zmuszani do praktykowania swojej wiary w „podziemiu” i grozi im przymusowa praca, jeśli zostaną odkryci. Według szacunków Open Doors, w Korei Północnej jest około 200 000 więźniów politycznych i religijnych, z czego od 50 000 do 70 000 uważa się za uwięzionych z powodu wiary chrześcijańskiej.

Ponadto sytuacja wierzących chrześcijan w Afryce Subsaharyjskiej nadal dramatycznie się pogarsza. Według raportu, podobnie jak w poprzednich latach, większość zabójstw chrześcijan miała miejsce w krajach na południe od Sahary, a sprawcami były głównie grupy islamistyczne. W samej Nigerii (6. miejsce w rankingu) zabito co najmniej 4118 wiernych. Jednak radykalne grupy islamskie, które wykorzystują niestabilne warunki polityczne, są szeroko rozpowszechnione na całym kontynencie afrykańskim. Działania fundamentalistycznych organizacji islamskich można zaobserwować na przykład w Burkina Faso (20. miejsce), Mali (14. miejsce), Mozambiku (39. miejsce), Nigerii (6. miejsce) i Somalii (2. miejsce).

Na Bliskim Wschodzie fala emigracji ludności chrześcijańskiej wciąż nie ustała. Z powodu przemocy, kryzysu gospodarczego i wypędzeń, wielu chrześcijan wycofuje się z życia publicznego lub emigruje. Jako przykład podano również północnosyryjski region Afrin, gdzie tureccy żołnierze zmusili do ucieczki całą ludność chrześcijańską.

Według ŚIP, rząd prezydenta Ortegi w Nikaragui jest również coraz bardziej wrogo nastawiony do chrześcijan i doprowadził do zamknięcia kościołów, stacji radiowych i uniwersytetów, a księża i zakonnice zostali wydaleni z kraju. Biskup Rolando Alvarez został pozbawiony obywatelstwa i skazany na 26 lat więzienia za zdradę stanu, a ostatnio został deportowany.

Kurt Igler, dyrektor zarządzający Open Doors Austria, wezwał do częstszego i stanowczego reagowania na przemoc. „Ekstremalny wzrost brutalnych ataków na kościoły i budynki chrześcijańskie w ubiegłym roku musi wstrząsnąć nami wszystkimi w krajach zachodnich i skłonić nas do podjęcia ukierunkowanych działań” – powiedział. Oczekuje on, że „zaangażowane grupy polityczne i religijne zajmą stanowisko”.

Igler zaapelował również do austriackich polityków i opinii publicznej, aby „pracowali nad zapewnieniem, że rządy w poszczególnych krajach zapewnią ochronę przed brutalnymi napastnikami, zagwarantują sprawiedliwość ofiarom i postawią sprawców przed wymiarem sprawiedliwości”. Według działacza, austriacka polityka zagraniczna i zaangażowanie dyplomatyczne muszą również wziąć to pod uwagę.

Dane Open Doors nie mogą być niezależnie zweryfikowane. Sama organizacja pomocowa przyznała niemieckiej agencji informacyjnej katolickiej KNA, że nie ma powszechnie uznanej prawnej definicji terminu prześladowanie. „Nie zawsze jest jasne, czy (postrzegana) presja lub rzeczywista przemoc wobec chrześcijan jest spowodowana ich wiarą” – stwierdzono. Niemniej jednak organizacja pomocowa broni swoich statystyk: od 1992 roku dane z około 100 krajów zostały pozytywnie ocenione przez instytucje kościelne, prawników zajmujących się prawami człowieka, analityków i ekspertów z Open Doors International.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Pod redakcją ks. Józefa Mareckiego
Ujawnianie dokumentów dotyczących działalności służb bezpieczeństwa wobec Kościoła katolickiego oraz innych związków wyznaniowych wpisuje się w nurt badań nad istotą komunizmu. Zawarte w niniejszej publikacji artykuły i opracowania historyków z Ústavu pamäti národa z Bratysławy,...

Skomentuj artykuł

Rośnie przemoc na tle religijnym – raport organizacji Open Doors
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.